Elektrik güç sistemlerinde sezgisel algoritmalarla yük frekans kontrolü
Load frequency control with intuitive algorithms in electric power systems
- Tez No: 928169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerjiye olan talep sürekli artmaktadır. Elektrikli araçlar gibi tüketimin çeşitlendiği günümüzde enerjinin boşa sarf edilmesinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Yük değişimlerine bağlı olarak frekansta da değişimler meydana gelir. Yükten kaynaklı bu değişimleri minimize etmek yük frekans kontrolünün temel amacıdır. Maliyetlerin düşürülmesi açısından yük frekans kontrol probleminin çözümünün çeşitlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında güç sistem problemi iki aşamada ele alınmıştır. İlk olarak tek bölgeli ara ısıtmasız termal güç sistemi incelenmiştir. İkinci olarak ise üç bölgeli ara ısıtmalı doğrusal olmayan termal güç sistemi ile birlikte hidro, güneş, rüzgar ve çeşitli enerji kaynaklarının üretim sistemine dahil edilmesi problemi ele alınmıştır. Ultra kapasitör (Ultracapasitor - UC) ve şarj edilebilir elektrikli araçların (Plug-in Electric Vehicle - PEV) etkisi bu sistemde farklı senoryalarla ele alınmış ve yük frekans kontrolü (YFK) uygulanmıştır. Tek bölgeli güç sisteminde uygulanacak çeşitli optimizasyon algoritmalarıyla geliştirilen PID kontrolörü tasarlanıp çıkan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Önerilen algoritmayla geliştirilen kontrolörün daha iyi performans ortaya koydu görülmüştür. Üç bölgeli güç sisteminde ise yük frekans kontrolü çalışmasında farklı optimizasyon algoritmaları kullanarak PID, TID ve FOTID kontrolörleri tasarlanmıştır. Farklı bölgelerdeki çıkan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yük frekans kontrolünde daha önce kullanılmamış Golf optimizasyon algoritmasına (GOA) bu çalışmada yer verilmiştir. Literatürde yük frekans kontrolü için daha önceki çalışmalarda kullanılan ABC ve EFO algoritmaları ile sistem çalıştırılmıştır. Çıkan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yük frekans kontrolünde ilk defa kullanılan GOA algoritmasının daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The demand for energy is continuously increasing. In today's world, where energy consumption is diversifying due to developments like electric vehicles, energy wastage should be minimized. Frequency fluctuations typically occur due to load changes. The main purpose of load frequency control is to minimize these load-induced changes. To reduce costs, diversifying approaches to addressing the load frequency control problem is crucial. In this thesis, the power system problem is considered in two stages. Firstly, the study examines a single-zone thermal power system without intermediate heating. Secondly, the problem of incorporating hydro, solar, wind and various energy sources into the generation system with a three-zone intermediate heating nonlinear thermal power system is addressed. The effect of ultracapacitor (UC) and plug-in electric vehicle (PEV) is considered in this system with different scenarios and load frequency control (LFC) is applied. The PID controller is designed with various optimization algorithms to be applied in the single-zone power system and the results are compared with the results in the literature. The controller developed using the proposed algorithm demonstrates superior performance. In the three-zone power system, PID, TID and FOTID controllers are designed using different optimization algorithms for load frequency control. The results in different regions are compared with the results in the literature. This study introduces the Golf Optimization Algorithm (GOA), which has not been previously applied in load frequency control. The system is operated with ABC and EFO algorithms which have been used in previous studies for load frequency control in the literature. The results are compared with the results in the literature. It is seen that the GOA algorithm, which is used for the first time in load frequency control, gives better results.