Biyofilik iç mekan tasarımı bağlamında sağlık yapıları: memorıal bahçelievler hastanesi örnek çalışması
Biophilic interior design in the context of health care buildings: a case study of memorial bahçelievler hospital
- Tez No: 928454
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mimarlık ve iç tasarım dünyasında giderek güçlenen trendlerden biri olan biyofilik tasarım eski Yunanca'da“Hayata duyulan sevgi”anlamına gelen“biophilia”teriminden gelmektedir. Biyofili ilk kez 1964 yılında psikolog Erich Fromm tarafından kullanılmış ve daha sonra 80'lerde biyolog Edward O. Wilson tarafından kentleşmenin doğayla büyük bir kopukluğa neden olduğunu tespit etmesiyle popüler hale gelmiştir. Biyofilik tasarım, doğanın unsurlarını, yani bitkileri, suyu, doğal malzemeleri, güneş ışığını iç mekanlara getirerek doğa ve insan arasındaki bağları yeniden kurmayı amaçlayan bir mimari ve iç tasarım akımıdır. Biyofilik tasarım stresi azaltabilir, bilişsel işlevleri, yaratıcılığı, sağlığı iyileştirebilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Biyofilik tasarım ve eko-tasarım terimlerinin ortak noktalara sahip olsa da bunlar tamamen farklı iki kavramdır. Biyofilik tasarım, binaların daha fazla enerji verimliliği ya da ekolojik malzemelerle sürdürülebilir evler inşa etme gibi konulardan ziyade kullanıcıların bu mekanlarda bulurken hissettikleri duygulara odaklanmaktadır. Sağlıklı, mutlu çalışanlar daha üretkendir, meslektaşlarıyla işbirliği yapma olasılıkları daha yüksektir. Bu çalışmada Biyofilik tasarım ile ilgili kavramlar açıklanmış, literatürde yapılan bu alanda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Saha çalışması için biyofilik tasarım unsurlarının kullanıldığı İstanbul Memorial Bahçelievler Hastenesi'nde anket uygulaması yapılmış ve elde edilen bulgular üzerinde SPSS analizi yapılmıştır. Sonuçlar biyofilik tasarımın özellikle hastanedeki ana faaliyet ile ilgili olarak çalışanların biyofilik tasarımın en çok farkında olan ve bundan olumlu etkilenerek çalışma refahları verimleri artan katılımcı grupları olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Biophilc design, one of the increasingly strong trends in the world of architecture and interior design, comes from the term 'biophilia', which means 'love of living things' in ancient Greek. Biophilia was first used by psychologist Erich Fromm in 1964 and later became popular in the 80s when biologist Edward O. Wilson identified that urbanization caused a great disconnection with nature. Biophilic design is an architectural and interior design movement that aims to reestablish the bonds between nature and humans by bringing elements of nature, namely plants, water, natural materials, and sunlight into interior spaces. Biophilic design can reduce stress, improve cognitive functions, creativity, health, and accelerate healing. Although the terms biophilic design and eco-design have common points, they are two completely different concepts. Biophilic design focuses on the emotions users feel while in these spaces, rather than issues such as making buildings more energy efficient or building sustainable homes with ecological materials. Healthy, happy employees are more productive and more likely to collaborate with their colleagues. In this study, concepts related to biophilic design are explained and studies in the literature on this field are examined. A survey was conducted at Istanbul Memorial Bahçelievler Hospital, where biophilic design elements were used for the field study, and SPSS analysis was performed on the findings. The results showed that biophilic design, especially in relation to the main activity in the hospital, was the most aware of biophilic design and that the participant groups whose work well-being and efficiency increased were positively affected by it.