Ispanak, kırmızı pancar ve pazı tohumlarında tohum gücü testlerinin tarla çıkışı ve depo ömrünün tahmininde kullanılması
Seed vigour tests to predict field emergence and seed storage potential in spinach, red beet and swiss chard seeds
- Tez No: 928453
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, tohum güç testlerinin (standart çimlenme; TÇO, kökçük çıkışı; KÇO, hızlı yaşlandırma testi; HYT, elektriksel iletkenlik testi; Eİ) iki farklı ekim dönemi ve farklı ortam koşullarında fide çıkış oranı ve depolama sonrası (15℃ sıcaklık/12 ay depolama) çimlenme ile ilişkisini saptamak amacıyla 3 farklı tür (ıspanak, pazı ve kırmızı pancar) ve bu türlere ait (ıspanak;14, pazı;12, pancar; 13) farklı tohum partilerinde yürütülmüştür. KÇO testi 48-168 saat arasında 2 mm'lik kökçük çıkışı, standart çimlenme;14 gün, HYT 41℃ 72 saat %100 oransal nemde, Eİ testi ise 40 ml distile suda, 20 ℃, 24 saatte saf suda tutularak yapılmıştır. HYT ve depo sonrası da KÇO testleri yürütülmüştür. Araştırmamızda KÇO testinin yüksek düzeyde fide çıkışı ve depolama sonrası çimlendirme ile istatistiksel anlamlı ilişki vermesi bu testi diğerlerine göre öne çıkarmaktadır. Fide çıkış testlerinde KÇO bakımından (KÇO, HYT+KÇO) ıspanakta toplam 70 kombinasyonun 54'nde, pazıda 28 kombinasyonun 11'nde istatistiksel manada %5 ve üzeri anlamlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This work was conducted on seed lots of three species—spinach, swiss chard, and red beet—comprising 14, 12, and 13 seed lots, respectively, to determine the relationship between vigour tests (standard germination, radicle emergence, accelerated aging, and electrical conductivity tests) with seedling emergence percentage. Germination after storage at 15℃ over 12 months. The radicle emergence (RE) test was based on the emergence of a 2 mm radicle at 48-168 hours; the standard germination test was conducted at 15℃ for 14 days, the accelerated aging (AA) test at 41℃ for 72 hours under 100% relative humidity, and the electrical conductivity (EC) test in 40 ml of distilled water at 20℃ for 24 hours. Additional RE tests were performed after accelerated aging and storage. Our findings indicate that the RE test was notably effective, showing a statistically significant association with seedling emergence and post-storage germination, distinguishing it from other tests.