Türkiye'de ekim makinası imalatçılarının durum tespiti
Assessment of the situation of seed drill manufacturers in Türkiye
  1. Tez No: 928485
  2. Yazar: ASYA ASENA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BEREKET BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında, 11 fabrikada üretilen ekim/dikim makinaları üzerine bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Firma bilgileri, üretim süreçleri, kullanılan teknoloji, ithalat ve ihracat konularındaki bilgiler, yetkililer tarafından bireysel olarak doldurulan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, ekim makineleri imalatı ve ilgili sorunlarını belirleyerek, bu parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla SPSS programında analiz edilmiş ve tablolar ile grafiklerle görselleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, imalat sektöründeki teknolojik gelişmelerin ve kullanımının üretim kapasitesini artırabileceği, işletmelerin verimliliğini artırabileceği ortaya çıkmıştır. Teknolojik özellikler, ürün fiyatlandırmasını etkileyebilir ve ürünlerin değer algısını artırabilir. Ayrıca, yeni ve geri dönüştürülmüş malzemelerin üretimdeki önemi vurgulanmıştır. İmalat sektöründeki firmalar, pazarlama stratejilerini geliştirirken teknolojik özelliklere odaklanabilir ve kendilerini sürekli yenileyebilirler.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a survey was conducted on planting/sowing machines produced in 11 factories. Company information, production processes, the technology used, and information regarding import and export were collected through an individual survey filled out by authorized personnel. The obtained data were analyzed using the SPSS program to identify the manufacturing and related issues of planting machines and to reveal the relationship between these parameters. As a result of the research, it was found that technological developments and utilization in the manufacturing sector can increase production capacity and enhance the efficiency of businesses. Technological features can influence product pricing and enhance the perceived value of products. Furthermore, the importance of new and recycled materials in production was emphasized. Companies in the manufacturing sector can focus on technological features when developing marketing strategies and continuously innovate themselves