Hyaluronik asit, ipek serisin ve fulvik/hümik asit kullanılarak fonksiyonel hidrojel geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of functional hydrogels using hyaluronic acid, silk sericin and fulvic/humic acid
  1. Tez No: 928484
  2. Yazar: BÜŞRA KOCAHIDIR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN UYANIKGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, hyaluronik asit ipek serisin ve fulvik / hümik asit doğal bileşikleri kullanılarak hidrojel geliştirilmiştir. Bu geliştirilen hidrojelin karakterizasyonu içeriğindeki doğal bileşiklerin etkisi ve fonksiyonelliği değerlendirilmiştir. Hidrojel geliştirilirken bileşenlerin konsantrasyonlarının hedeflenen parametrelerin değişimine olan etkisini görebilmek için karışım tasarlama yöntemi ile deney tasarımı gerçekleştirilmiştir. Karışım tasarlama yöntemi ile oluşturulan deney tasarımlarında şişme derecesi parametresi sonucu istenilen aralıkta olan üç ana örnek seçilmiş ve karakterizasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen hidrojelin karakterizasyonu için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve reolojik analizler yapılmış, kimyasal, morfolojik ve akış özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu sayede bu üç hammaddenin arasında kurulması muhtemel olan bağlar ve moleküllerin hidrojel yapısına olan katkısı değerlendirilmiştir. Geliştirilen hidrojelin kozmetik ürün potansiyelinin ve fonksiyonelliğinin değerlendirilebilmesi için antioksidan aktivite, sitotoksisite, stabilite ve mikrobiyolojik aktivite analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a hydrogel was developed using natural compounds of hyaluronic acid silk sericin and fulvic/humic acid. The characterization of this hydrogel was carried out to assess the impact and functionality of the natural compounds in its content. While developing the hydrogel, experimental design was carried out with the mixture design method to observe the effect of the concentrations of the components on the change of the targeted parameters. In the experimental designs created with the mixture design method, three main samples with swelling degree parameter results in the desired range were selected and characterization analyzes were conducted. Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscopy (SEM) and rheological analyses were performed for the characterization of the developed hydrogel and examined in detail in terms of chemical, morphological and flow properties. In this way, the possible bonds between these three raw materials and the contribution of the molecules to the hydrogel structure were evaluated. Antioxidant activity, cytotoxicity, stability and microbiological activity analyses were carried out to evaluate the cosmetic product potential and functionality of the developed hydrogel.