Türkiye'de tarıma yönelik dijital finans uygulamaları üzerine bir araştırma: Aydın ve Muğla ili örnekleri
A research on digital banking applications in agricultural finance sources: The case of aydin and Muğla provinces
- Tez No: 928487
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Ziraat, Finance, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarım sektöründe dijital finans uygulamalarının üreticilerin tarımsal finansmana erişimini kolaylaştırmadaki rolünü ve bu uygulamaların tarımsal üretim üzerindeki etkilerini incelemektedir. Türkiye'de tarım sektörü, ülke ekonomisi için kritik öneme sahip olup, üreticiler finansal kaynaklara erişimde ciddi engellerle karşılaşmaktadır. Geleneksel finansman yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, dijital finans teknolojileri önemli fırsatlar sunmaktadır. Çalışmada Aydın ilinin Söke ilçesinde faaliyet gösteren 77 ve Muğla ilinin Seydikemer ilçesinde faaliyet gösteren 87 olmak üzere tesadüfi seçilen toplam164 üretici ile yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ankete katılan üreticilerin %72'sinin akıllı cep telefonu, %28'inin klasik cep telefonu, %8'inin masaüstü bilgisayarı ve %17'sinin dizüstü bilgisayarı bulunmaktadır. Akıllı cep telefonu kullanan üreticilerin, dijital platformlar üzerinden tarımsal haber ve bilgileri cep telefonları aracılığıyla takip ettikleri gözlemlenmiştir. Üreticilerin % 27,43'ü mobil bankacılık hizmetlerini kullanmaktadır. Üreticilerin, %33,3'ü işlemlerde pratiklik sağladığı için, %33,3'ü ücretsiz EFT/havale hizmetlerinden yararlanmak için, %17,8'i işlemleri istedikleri yer ve zamanda yapabilme olanağını sunması nedeniyle ve %15,6'sı ise tarımsal bilgi kaynaklarına erişim olanağı sağladığı için mobil bankacılığı tercih ettiklerini belirtmiştir. Bu tercih nedenleri, üreticilerin dijital bankacılık hizmetlerini yalnızca finansal işlemler için değil, aynı zamanda tarımsal bilgiye erişimde bir araç olarak gördüklerini de ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında yapılan analizler, dijital finans uygulamalarının üreticilere sağladığı kolaylıkları ve bu uygulamaların tarımsal üretimdeki olumlu sonuçlarını vurgulamaktadır. Bulgular, tarım sektörünün dijitalleşme sürecine önemli katkılar sunmakta ve tarım sektöründe dijital finansın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the role of digital finance applications in facilitating farmers' access to agricultural finance and their impact on agricultural production in the Turkish agricultural sector. Turkey's agricultural sector is of critical importance for the national economy and farmers face serious obstacles in accessing financial resources. In cases where traditional financing methods are insufficient, digital finance technologies offer important opportunities. A survey was conducted face-to-face with 164 farmers who were randomly selected among in the Söke districts of Aydın and Seydikemer districts of Muğla in this study. According to the research findings, 72% of the farmers have smart mobile phones, 28% have conventional mobile phones, 8% have desktop computers and 17% have laptops. It was observed that producers using smart mobile phones follow agricultural news and information on digital platforms through their mobile phones. 27.43% of the producers use mobile banking services.Among the farmers, 33.3% stated that they prefer mobile banking because it provides practicality in transactions, 33.3% to benefit from free EFT/transfer services, 17.8% because it enables them to perform transactions at any time and place, and 15.6% because it provides access to agricultural information resources. These reasons for preference indicate that farmers see digital banking services not only for financial transactions but also as a tool for accessing agricultural information.The analyses conducted within the scope of the research emphasise the convenience of digital finance applications to farmers and the positive results of these applications in agricultural production. The findings provide important contributions to the digitalisation process of the agricultural sector and provide guidance on the dissemination and development of digital finance in the agricultural sector.