Süperkapasitör Uygulamalarında Kullanılan Modifiye Edilmiş Elektrotların Elektrokimyasal Özellikleri
Electrochemical Properties of Modified Electrodes Used inn Supercapacitor Applications
  1. Tez No: 928488
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KAAN ÖZDEMİR, DOÇ. DR. ÖNDER YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Süperkapasitör(Sc), geleneksel kondasatörlerin geli¸stirilmi¸s bir modeli olup yüksek enerji yogunluklarına sahip enerji depolama üniteleridir. Geleneksel ˘ kondansatörlerden farklı olarak içerisinde elektrostatik bile¸sen yerine elektrokimyasal bir sıvı bulunur. Yük uygulandıgında elektrot ile elektrolit arasındaki etkile¸simler ˘ sonucu elektrot yüzeyinde yük birikmesi meydana gelir. 20. yüzyılın ortasında General Electric firmasının yaptıgı çalı¸smalar sonucu ortaya çıkmı¸s ve trend ˘ 21. yüzyılın ilk yıllarında yükselmeye ba¸slamı¸stır. Geli¸sen teknoloji ile yeni yöntemler ve yeni malzemeler geli¸stirilmi¸stir. Bu teknolojiler ile nano boyutta sentezlenen farklı formda malzemeler ile süperkapasitör performansları çok yüksek degerlere ula¸smaktadır. NiO yaygın olarak kullanılan ve umut verici ˘ özelliklere sahip bir süperkapasitör elektrot malzemesidir. Farklı modofikasyon yakla¸sımları ile sentezlenen NiO esaslı elektrot malzemeleri ile birlikte yüksek performanslar saglanmaktadır. Bu çalı¸sma, NiO esaslı elektrot malzemelerinin farklı ˘ yakla¸sımlarla yapılan modifikasyonlar ile süperkapasitöre ait enerji-güç yogunlu ˘ gu, ˘ kararlılık degerlerinin iyile¸stirilebilece ˘ gi ve daha yüksek enerji yo ˘ gunlu ˘ guna sahip ˘ süperkapasitör üretimini hakkında bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Supercapacitor (Sc) is an improved model of conventional capacitors and they are energy storage units with high energy density. Unlike conventional capacitors, it contains an electrochemical fluid instead of an electrostatic component. When the charge is applied, as a result of the interactions between the electrode and the electrolyte, charge builds up on the electrode surface. It emerged as a result of the studies of General Electric in the middle of the 20th century and the trend started to rise in the first years of the 21st century. With the developing technology, new methods and new materials have been developed. With these technologies, supercapacitor performances reach very high values with different forms of materials synthesized in nano-scale. NiO is a widely used supercapacitor electrode material with promising properties. High performances are provided with NiO-based electrode materials synthesized with different modification approaches. This study contains information about the modification of NiO-based electrode materials with different approaches to improve the energy-power density and stability values of the supercapacitor, and to produce a higher energy density supercapacitor.