Yarı kurak bölgedeki bir eğitim kurumunda termal konfor analizi
Assessing thermal comfort and indoor air quality: In an educational facility of a semi-arid climate zone
  1. Tez No: 928496
  2. Yazar: KEMALETTİN PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan termal konforuna yönelik üç temel yaklaşım bulunmaktadır; psikolojik yaklaşım, termofizyolojik yaklaşım ve insan enerji dengesine dayalı yaklaşım. ISO 7730 ve ASHRAE Standardı 55-2023 standartlarına göre psikolojik yaklaşım, termal konforu, bireylerin kendilerini çevrelerinden memnun hissettikleri zihinsel durum olarak tanımlamaktadır. Bu tanıma göre termal konfor oldukça özneldir ve bireyler arasında değişebildiği gibi ortama ve iklime göre de değişebilmektedir. Bu çalışmada Şanlıurfa'nın yarı kurak iklim koşullarında bulunan ilkokul ve lise sınıflarındaki öğrencilerin termal konfor düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Şanlıurfa'da bulunan 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu, Kadir Evliyaoğlu Koleji ve TOBB Fen Lisesi saha çalışması lokasyonu olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında iklim koşulları (sınıf sıcaklığı, hava hızı, nem, radyant sıcaklık, Tw, Tg karbondioksit) ölçülerek öğrencilerin bu sınıfların termal koşulları altında kendilerini nasıl hissettikleri değerlendirilmiştir. Çalışma hem ısıtma sezonunu (kış) hem de ısıtmanın olmadığı sezonu (yaz) kapsamaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, PMV (Tahmin Edilen Ortalama Oy) ve PPD (Tahmin Edilen Memnuniyetsizlik Yüzdesi) değerleri ve bu değerlerin bu yerlerdeki insanlar için uygun termal konfor olup olmadığı, matematiksel modelleme ve ASHRAE Standardı 55-2023 gibi standartlarla belirlenmeye çalışılmıştır.PMV değerleri yaz sezonunda -0,58 ile 2,53 arasında değişirken, PPD değerleri ise %5 ile %94 arasında olup; Kış sezonunda PMV değeri -0.99 ile 1.33 arasında ve PPD %6 ile %42 arasında termal konforsuzluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are three main approaches to human thermal comfort; a psychological approach, a thermophysiological approach, and an approach based on human energy balance. According to the ISO 7730 and ASHRAE Standard 55-2023 standards, the psychological approach defines thermal comfort as a mental state in which individuals feel satisfied with their surrounding environment. According to this definition, thermal comfort is very subjective and may vary between individuals, as well as according to the environment and climate. This study aimed to evaluate the thermal comfort levels of students in primary and high school classrooms situated within the semi-arid climatic conditions of Şanlıurfa. For this purpose, 15 Temmuz Şehitleri Secondary School, Kadir Evliyaoğlu College, and TOBB Science High School in Şanlıurfa were chosen as fieldwork locations. Within the scope of the study, the climatic conditions (classroom temperature, air velocity, humidity, radiant temperature, Tw, Tg carbon dioxide) were measured, and how the students felt under the thermal conditions of these classrooms was evaluated. The study encompasses both the heating season (winter) and the nonheating season (summer). Based on the findings obtained from the study, PMV (Predicted Mean Vote) and PPD (Predicted Percentage Dissatisfied) values and whether they are suitable thermal comfort for the people in these places tried to be determined by mathematical modeling and standards such as ASHRAE Standard 55-2023.While PMV values vary between -0.58 and 2.53 in the summer season, PPD values vary between 5% and 94%; In the winter season, PMV values vary between -0.99 and 1.33 and PPD between 6% and 42%, indicating thermal discomfort.