Nanofiber membran uygulamalarının kesme gül (Rosa hybrida L.) çiçeklerinin vazo ömrüne etkileri
Effects of nanofiber membrane applications on vase life of cut rose (Rosa hybrida L.) flowers
  1. Tez No: 928747
  2. Yazar: SEFA GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, metil jasmonat (MeJA), lavanta yağı (LO) ve gümüş nanopartikül (AgNP) içeren nanofiber membranların kesme gülün (Rosa hybrida 'Rhodos') hasat sonrası kalite ve vazo ömrü üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma; nanofiber üretimi ve karakterizasyonu, ön deneme ve ana deneme olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Üretilen nanofiber membranlar, vazo solüsyonu olarak uygulanmıştır. Karakterizasyon analizleri sonucunda, LO, MeJA ve AgNP'nin nanofiber membranlarına başarılı bir şekilde bağlandığı, kontrollü şekilde salındığı ve genel olarak nanofiberlere antibakteriyel özellik kazandırdığı edilmiştir. Ön denemede, vazo ömrü açısından en etkili uygulamaların MeJA ve MeJA+AgNP içeren nanofiberler olduğu saptanmıştır. Ana denemede, nanofiber membranlar (MeJA ve MeJA+AgNP) farklı konsatrasyonlarda (100, 500 ve 1000 mg L-1) uygulanmıştır. Ana deneme süresince, vazo ömrü, tartılı derecelendirme, su alımı, oransal taze ağırlık değişimi, çiçek dalındaki bakteri gelişimi, süperoksit dizmutas enzim aktivitesi (SOD), petoksidaz enzim aktivitesi (POD) ve petallerdeki toplam monomerik antosiyanin miktarı değerlendirilmiştir. Bulgular neticesinde, içerdiği madde ve konsatrasyonuna bağlı olarak nanofiber uygulamaların kesme güllerin kalite kaybını geciktirdiği ve vazo ömrünü artırdığı tespit edilmiştir. En uzun vazo ömrü, 500 mg L-1 NF+MeJA+AgNP (15.5 gün) ve 100 mg L-1 NF+MeJA (15.0 gün) uygulamalarından elde edilmiştir. Buna karşılık, kontrol ve 25 μL L⁻¹ MeJA uygulanan güllerde (12.5 ve 12.8 gün) en kısa vazo ömrü gözlenmiştir. En uzun vazo ömrüne sahip uygulamalar kontrole göre vazo ömrünü sırasıyla %24 ve %20 oranında artırmıştır. Tartılı derecelendirme sonuçlarına göre 500 mg L-1 NF+MeJA+AgNP en yüksek puanı (632,0) alarak“Çok iyi”grubuna giren tek uygulama olmuştur. Ayrıca 100 mg L-1 NF+MeJA, 100 mg L-1 NF+MeJA+AgNP ve Chrysal (ticari kontrol) uygulamaları ise sırasıyla 539.3 (İyi), 566.0 (İyi) ve 504,7 (İyi) puan almışlardır. Bu uygulamalar, genel olarak su alımını artırmış ve taze ağırlık kaybını geciktirmiştir. Fakat yüksek dozda nanofiber (1000 mg L-1 NF+MeJA, 1000 mg L-1 NF+MeJA+AgNP) ile muamele olmuş güllerde toksisite semptomları görülmüştür. Enzim aktivitelerini (SOD ve POD) artıran uygulamalara ait çiçekler vazo ömrü kalitelerini daha iyi muhafaza etmişlerdir. MeJA ve MeJA+AgNP içerikli nanofiber uygulamalarında, doza bağlı olarak Botrytis cinerea gelişim indeksinde daha yüksek puan elde edilmiştir. Gümüş nanopartikül içeren nanofiber ve Chrysal uygulamaları önemli düzeyde antibakteriyel etkinlik göstermiştir. Aksine, kontrol ve sadece MeJA içeren uygulamalar antibakteriyel etkinlik göstermemiştir. Sonuç olarak, nanofiber teknolojisinin kesme çiçeklerin vazo ömrünü uzatmak için yenillikçi bir çözüm sunduğu ortaya çıkarılmıştır. 500 mg NF+MeJA+AgNP ve 100 mg NF+MeJA uygulamalarının kesme güllerin hasat sonrası kalitesini koruma ve vazo ömrünü uzatmada en etkili uygulamalar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, nanofiber teknolojisinin farklı polimerler ve aktif maddeler kullanılarak geliştirilmesi ve farklı kesme çiçek türlerinde uygulanabilirliğinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effects of nanofibre membranes containing methyl jasmonate (MeJA), lavender oil (LO) and silver nanoparticles (AgNP) on post-harvest quality and vase life of cut rose (Rosa hybrida 'Rhodos'). The study was conducted in three stages; nanofiber production and characterization, preliminary experiment and main experiment. The nanofiber membranes were applied as vase solution. The characterization analyses revealed that LO, MeJA and AgNP were successfully bounded to the nanofiber membranes, released in a controlled manner, and provided antibacterial properties to the nanofibers overall. In the preliminary experiment, it was shown that the most effective treatmensts for vase life were nanofiber containing MeJA and MeJA+AgNP. In the main experiment, nanofiber membranes (MeJA and MeJA+AgNP) were applied at different concentrations (100, 500 and 1000 mg L-1). During the main experiment, parameters such as vase life, weighted scoring analysis, water uptake, relative fresh weight change, bacterial growth at the base of flower stem, superoxide dismutase enzyme activity (SOD), peroxidase enzyme activity (POD) and total monomeric anthocyanin content were evaluated. As a result of the findings, it was determined that nanofiber treatments delayed the quality loss and increased the vase life of cut roses depending on the contained substance and their concentration. The longest vase life was obtained from 500 mg L-1 NF+MeJA+AgNP (15.5 days) and 100 mg L-1 NF+MeJA (15.0 days) treatments. In contrast, the shortest vase life was observed in control and 25 μL L-¹ MeJA treated cut roses (12.5 and 12.8 days). According to the results of the weighted scoring, 500 mg NF+MeJA+AgNP was the only treatment that was in the 'Very good' group with the highest score (632.0). In addition, 100 mg L-1 NF+MeJA, 100 mg L-1 NF+MeJA+AgNP and Chrysal (commercial control) treatments scored 539.3 (Good), 566.0 (Good) and 504.7 (Good), respectively. These treatments generally increased water uptake and delayed fresh weight loss. However, toxicity symptoms were observed in roses treated with high doses of nanofibers (1000 mg L-1 NF+MeJA, 1000 mg L-1 NF+MeJA+AgNP). Flowers treated with applications enhancing enzyme activities (SOD and POD) better maintained their vase life quality. Nanofiber treatments containing MeJA and MeJA+AgNP were effective in preventing the spread of Botrytis cinerea infection depending on the application dose. Although nanofiber containing silver nanoparticles and Chrysal treatments showed significant antibacterial activity, treatments containing only MeJA did not exhibit antibacterial properties. As a result, these findings suggest that nanofiber technology offers an innovative solution that can be used among the preservation methods of cut flowers. 500 mg NF+MeJA+AgNP and 100 mg NF+MeJA treatments were found to be the most effective treatments in protecting the post-harvest quality and extending the vase life of cut roses. Furthermore, it is recommended that nanofiber technology be developed using various polymers and active substances and its applicability to different types of cut flowers be investigated.