Lazer kaplama yöntemi kullanılarak üretilen Mo katkılı stellite 21 alaşımı kaplamaların aşınma ve oksidasyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear and oxidation behavior of Mo additive stellite 21 alloy coatings produced by laser cladding method
  1. Tez No: 928753
  2. Yazar: HALİME NALBANT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada aşınma ve erozyonun hasarının yüksek olduğu namlu içinde alternatif bir koruyucu uygulama olması muhtemel lazer kaplama yönteminde kullanılmak üzere farklı Stellite alaşımlarının üretim ve karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Stellite 21 tozları ağırlıkça %3, 6 ve 9 oranında benzer boyutlardaki Mo tozları ile karıştırılarak kullanılmıştır. Lazer kaplama işlemi namlu çeliği olarak bilinen 32CrMoV12-10 üzerine yapılarak numuneler elde edilmiştir. Lazer kaplama sonrası taşlama ile yüzey temizliği yapılan numunelerin yapı ve özelliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapısal ve mekanik karakterizasyon çalışmaları ile oksitleme çalışmaları geçekleştirilmiştir. Lazer kaplama sonrası elde edilen numunelerde ağırlıkça artan %Mo oranı ile paralel olarak Co3Mo intermetalik fazının yoğunluğunun artığı görülmüştür. Ayrıca Mo ilavesinin Cr7C3 ve Cr23C6 gibi karbür fazlarının oluşumuna da katkı sağladığı görülmüştür. Mekanik karakterizasyon çalışmaları sonucunda alaşımların sertliklerinin %Mo ilavesi ile orantılı olarak artığı ve bu durumun oda sıcaklığındaki aşınma dayanımını artırdığı görülmüştür. 500 °C sıcaklıklardaki aşınma mekanizmasının ise daha karmaşık olduğu, birleşik adhezif ve abrasif aşınma mekanizmasına ek olarak oksidatif aşınma mekanizmasının çalıştığı tespit edilmiştir. Alaşımların korozyon performanslarının incelenmesi için; 500, 800 ve 1000 °C sıcaklıklarda 24 saat boyunca oksitlemesi ile termogravimetrik (TGA) analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda Mo ilaveli Stellite alaşımlarının oksidasyon direncinin genel olarak artığı görülmüştür. Çalışma sonucunda Stellite 21 alaşımlarına yapılacak Mo ilavesinin alaşımın mekanik özelliklerini iyileştirdiği ve oksidasyon direncini artırdığı raporlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, production and characterization studies of different Stellite alloys were carried out for use in the laser cladding method, which is likely to be an alternative protective application in the barrel where wear and erosion damage is high. Within the scope of the study, Stellite 21 powders were used by mixing with Mo powders of similar sizes at 3, 6 and 9% by weight. Samples were obtained by laser cladding process on 32CrMoV12-10, known as barrel steel. Structural and mechanical characterization studies and oxidation studies were carried out in order to reveal the structure and properties of the samples that surface cleaned by grinding after laser cladding. In the samples after laser cladding, it was observed that the density of the Co3Mo intermetallic phase increased in parallel with the increasing Mo% ratio by weight. It was also observed that Mo addition contributed to the formation of carbide phases such as Cr7C3 and Cr23C6. As a result of mechanical characterization studies, it was observed that the hardness of the alloys increased gradually with the %Mo addition and this increased the wear resistance at room temperature. It has been determined that the wear mechanism at temperatures of 500 °C is more complex that is a combined adhesive and abrasive wear mechanism and an additional oxidative wear mechanism operates. To investigate the corrosion performance of the alloys, thermogravimetric (TGA) analyses were carried out by oxidation at 500, 800 and 1000 °C for 24 hours. As a result of the analysis, it was observed that the oxidation resistance of Stellite alloys with Mo addition generally increased. As a result of the study, it was reported that the Mo addition to Stellite 21 alloys improved the mechanical properties of the alloy and increased its oxidation resistance.