1990-2002 yılları arasında güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde devlet ve sivil toplum ilişkisi açısından yaşanan sorunların tarihsel arka planı ve gelecek perspektifi
Historical background and future perspective of the problems experienced in terms of state and civil society relationship in the southeast Anatolia Region between 1990-2002
  1. Tez No: 928852
  2. Yazar: HACİ ABUZER NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İHSAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde ve Sosyal Hayatta Sivil Toplum Örgütlenmeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye'nin yakın tarihinde bölgede hâkim olan etnik dışlayıcı yaklaşımın, yetersiz yatırım, işsizlik, düşük eğitim seviyesi, zorunlu göç ve şiddet gibi sorunları tetiklediği görülmektedir. Bu koşullarda ortaya çıkan PKK ve Türkiye Hizbullah'ı gibi şiddet yanlısı örgütlerin terör eylemleri, halkın devlete güvenini zedelemiştir. Güvenlik odaklı politikalar, tek tipçi uygulamalar ve Takrir-i Sükûn, Şark Islah Planı, İstiklâl Mahkemeleriyle Olağanüstü Hâl (OHAL) gibi tarihsel uzantılar da bu güvensizliği derinleştirmiştir. Bu çalışmada söz konusu sorunlardan hareketle 1990-2002 arasında Güneydoğu Anadolu'da devlet ve sivil toplum ilişkisinde görülen sorunlar sosyolojik ve siyasal açılardan incelenmektedir. Yapılan incelemelerde elde edilen verilere göre katı bürokratik ve vesayetçi devlet yapısı sivil toplumun gelişimini engellemekte, ulus-devlet anlayışıysa kültürel çeşitliliği tam olarak kapsayamamaktadır. Aynı zamanda aşiret ve tarikatların geleneksel ilişkileri, bölgede devlet-sivil toplum hattında ek bir gerilim yaratmaktadır. Ayrıca Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt gibi illerde artan kimlik taleplerinin, etnik temelli ve tepkisel siyasal tercihlerin güçlendiği de dikkat çekmektedir. 2000 sonrası bölgede yapılan iyileştirme ve yasal düzenlemelere rağmen sorunların etkisi sürmektedir. Bu sorunların çözümü için sivil toplumun güçlendirilmesi, ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve anadilde haklara yönelik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu adımların barışçıl diyalog ve karşılıklı güven ortamını tesis edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey's recent history, the ethnically exclusionary approach prevalent in the region has triggered issues such as insufficient investment, unemployment, low levels of education, forced migration, and violence. Under these conditions, the terrorist acts of violent organizations like the PKK and Turkish Hezbollah have undermined public trust in the state. Security-focused policies, uniform practices, and historical extensions such as Takrir-i Sükûn, the Şark Islah Plan, the İstiklâl Courts, and the State of Emergency (OHAL) have further deepened this distrust. Drawing on these problems, this study examines the issues observed in state–civil society relations in Southeast Anatolia between 1990 and 2002 from sociological and political perspectives. According to the data obtained, a rigid bureaucratic and tutelary state structure hinders the development of civil society, while the nation-state concept does not fully encompass cultural diversity. Moreover, the traditional networks of tribes and religious orders add another layer of tension to the state–civil society framework. In addition, rising identity demands in provinces such as Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Şırnak, and Siirt have strengthened ethnic-based and reactionary political preferences. Despite the reforms and legal arrangements implemented in the region after 2000, these problems persist. Addressing them requires strengthening civil society, accelerating economic development, and making regulations that support mother- tongue rights. These steps are believed to foster peaceful dialogue and establish an environment of mutual trust.