Dinler tarihi perspektifiyle Neo-Pagan bir hareket olarak Wicca
Wicca as a Neo-Pagan movement from the perspective of the history of religions
- Tez No: 928886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖREGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Neopaganizm akımı içerisinde yer alan ve Yeni Dini Hareketler kapsamında değerlendirilen Wicca inancını tarihsel, kültürel ve ritüelistik yönleriyle ele almaktadır. Tarihsel fenomenolojik yaklaşım yöntemi kullanılarak, Wicca'nın kökenleri ve Hristiyanlık öncesi pagan inançlarla olan muhtemel bağlantıları araştırılmıştır. Gerald Gardner'ın, modern Wicca'nın şekillenmesinde ve yayılmasındaki rolü, dönemin dini ve kültürel konteksti çerçevesinde değerlendirilmiştir. Wicca'nın gelişim süreci, Hristiyanlık, Şamanizm ve İslam gibi farklı dinlerle olan etkileşimleri bağlamında analiz edilmiş ve bu inancın kendine özgü yönleri ortaya konmuştur. Wicca'nın temel ilkeleri, doğa döngüleriyle uyumlu ritüelleri, kullanılan semboller ve bu sembollerin derin anlamları ile ritüellerde kullanılan aletlerin kültürel önemi ve işlevleri incelenmiştir. Çalışma, modern toplumda giderek artan bir ilgi gören Wicca'nın, bireysel manevi arayışlara nasıl cevap aradığını da sorgulamaktadır. Ayrıca, sosyal medya ve dijital platformların, Wicca öğretilerinin ve uygulamalarının yayılmasında ve küresel bir topluluk oluşturulmasındaki rolüne de değinilmiştir. Araştırmanın bulguları, Wicca'nın yalnızca tarihsel kökenlere dayalı statik bir inanç sistemi olmaktan ziyade, zaman içinde evrimleştiğini ve çağdaş toplumsal değerlerle etkileşime girdiğini göstermektedir. Bu bağlamda, Wicca'nın doğa ile olan ilişkisi, bireysel ifade biçimlerine yaklaşımı ve etik ilkelere dair vurguları analiz edilmiştir. Ayrıca, farklı toplumsal gruplarla olan ilişkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Wicca'nın modern dünyadaki konumunu, bireyler üzerindeki potansiyel etkilerini ve 21. yüzyıldaki spiritüel arayışlar bağlamındaki yerini analiz ederek, bu alandaki literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Wicca faith, which is part of the Neopagan movement and categorized under New Religious Movements, from historical, cultural, and ritualistic perspectives. Using the historical phenomenological approach, the origins of Wicca and its possible connections to pre-Christian pagan beliefs have been investigated. The role of Gerald Gardner in the shaping and spread of modern Wicca is evaluated within the context of the religious and cultural framework of his time. The development process of Wicca is analyzed in relation to its interactions with various religions, such as Christianity, Shamanism, and Islam, revealing the unique aspects of this faith. The study also investigates the core principles of Wicca, rituals aligned with natural cycles, the symbols used and their deep meanings, as well as the cultural significance and functions of the tools utilized in rituals. Furthermore, the research questions how Wicca, which is increasingly attracting attention in modern society, responds to individual spiritual quests. It also addresses the role of social media and digital platforms in spreading Wiccan teachings and practices, and in the creation of a global community. The findings suggest that Wicca is not a static belief system rooted solely in historical origins, but rather has evolved over time and interacts with contemporary social values. In this context, the relationship of Wicca with nature, its approach to individual forms of expression, and its emphasis on ethical principles have been analyzed. Additionally, its relationship with different social groups has been examined. Ultimately, this study aims to contribute to the literature by analyzing Wicca's position in the modern world, its potential effects on individuals, and its place within the spiritual quests of the 21st century.