CHP parti müfettişlik raporlarında II. Dünya Savaşı yıllarında Muğla
CHP in party inspectorate reports muğla during World War II
- Tez No: 928955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
CHP Parti Müfettişliği raporları çerçevesinde 2. Dünya Savaşı yıllarında Muğla'nın siyasi, sosyal, kültürel alanlardaki durumu incelenecektir. Özellikle 1939-1945 yıllarında CHP Parti Müfettişliğinde bulunmuş: Dr. Rıza Levent ve Fazıl Şerafettin Bürge'nin tuttuğu raporlar Muğla ve yöresinin belirtilen yıllardaki durumunu ve vilayet, kaza ve nahiyelerde CHP ve Devlet idaresinin nasıl ele alındığı hakkında bilgi verilecektir. Bu başlıkta bir araştırma Türkiye'de ilk kez yapılacaktır. Parti Müfettişliği, parti içi ve parti dışı muhalefetle başa çıkmak, parti teşkilatını denetlemek ve merkezi otoritesini sağlamlaştırmak amacıyla bir teftiş mekanizması oluşturulmuştur. Parti Müfettişliği, ülkeyi farklı bölgelere ayırarak müfettişler ve milletvekilleri aracılığıyla denetimler gerçekleştirmiştir. Bu denetimler, parti örgütlenmesi, Halkevi çalışmaları, sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim, spor ve sağlık alanlarındaki çalışmaları kapsamıştır. Muğla'da da parti müfettişleri ve Muğla milletvekilleri tarafından yapılan teftişler sonucunda oluşturulan raporlar, Muğla'nın parti çalışmaları hakkında önemli bilgiler sunmuştur. Bununla hem parti içi denetimde hem de halkın talepleri ve şikayetleri önemli bir rol oynamıştır. Parti Müfettişliği, Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihinde önemli bir yer tutar ve parti içi işleyişin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the framework of CHP Party Inspectorship reports, the political, social, and cultural conditions of Muğla during the years of World War II will be examined. In particular, the reports kept by Dr. Rıza Levent and Fazıl Şerafettin Bürge, who served as CHP Party Inspectors between 1939 and 1945, will provide insight into the situation of Muğla and its surroundings during these years, as well as how the administration of the CHP and the state was handled in the province, districts, and subdistricts. This research will be conducted for the first time in Turkey under this title. The Party Inspectorship was established as an inspection mechanism to deal with both internal and external opposition, monitor the party organization, and strengthen central authority. The Party Inspectorship divided the country into different regions and carried out inspections through inspectors and members of parliament. These inspections covered party organization, People's Houses (Halkevi) activities, as well as social, cultural, economic, educational, sports, and health-related efforts. In Muğla, the inspections carried out by party inspectors and Muğla's members of parliament resulted in reports that provided significant insights into the party's activities in the region. These reports played a crucial role not only in internal party supervision but also in addressing the demands and complaints of the public. The Party Inspectorship holds an important place in the history of the Republican People's Party (CHP) and contributed to ensuring the smooth functioning of the party's internal structure.