Development of a compact left ventricular assist device: İstanbul Heart version II
Kompakt bir sol ventriküler destek cihazının geliştirilmesi: İstanbul Kalp versiyon II
- Tez No: 928954
- Danışmanlar: Prof. Dr. İSMAİL LAZOĞLU, Prof. Dr. DENİZ SÜHA KÜÇÜKAKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalp donörlerindeki yetersizlik, kalp yetmezliği çeken hastalar için mekanik dolaşım destek cihazlarının geliştirilmesi gereksinimini doğurmuştur. Özellikle sol ventrikül destek cihazları olmak üzere dolaşım destek cihazlarının çoğu hacimli bir yapıdadır ve göğüs boşluğuna yerleştirilmeleri için belirli alana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum, görece daha küçük göğüs boşluğuna sahip hastalarda cihazın yerleştirilmesinde zorluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle, yeterli akış hızına sahip, uygun basınç ve biyouyumluluk sağlayabilen, küçük hacimli bir sol ventrikül destek cihazı geliştirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu araştırmada, küçük göğüs boşluğuna sahip hastalar için yeni bir kompakt sol ventrikül destek cihazı tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Öncelikle araştırmanın öneminden bahsedilmiş, kalp yetmezliği çeken hastalar ve dünya genelindeki donör sayıları hakkında istatistiki bilgilere yer verilmiştir. Ardından, araştırmanın temel amacı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Sonrasında, insan kardiyovasküler sistemi hakkında kısa bir literatür incelemesi sunulmuş ve kalp yetmezliğine neden olan sebepler tartışılmıştır. Bunları takiben, kalp yetmezliği olan hastaları desteklemek amacıyla kullanılan mekanik dolaşım destek cihazları tanıtılmış, bu cihazların farklı türlerinin arkasındaki bilimsel gerekçeler sunulmuş ve kan pompası jenerasyonlarının evrimi tartışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, ventrikül cihazının tasarımı ve geliştirilmesi ana hatlarıyla açıklanmış, tasarım sürecine dair ayrıntılı bilgi verilmiştir. Simülasyon sonuçlarına dayanarak uygun kan pompası prototipleri üretilmiştir. Bu prototip kan pompası modelleri, hidrolik ve hemolitik verimliliği doğrulamak amacıyla hem in vivo hem de in vitro olarak test edilerek kapsamlı bir değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Her iki değerlendirmeden elde edilen sonuçlar piyasadaki mevcut cihazlarla eşdeğerdir. Gelecekte, akut testler, geliştirilen prototipin kısa vadeli değerlendirmesine dair derinlemesine bir analiz sağlayabilir. Bu aşamaların sonrasında, prototip cihazın in vitro senaryoda çalışma performansını test etmek amacıyla örnek bir dolaşım döngüsü tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The shortage of heart donors has led to the development of mechanical circulatory support devices for patients suffering from heart failure. Most of these devices are bulky and require adequate space in the chest cavity for implantation, mainly left ventricular assist devices. However, patients with small chest cavities face challenges during implantation. Therefore, it is crucial to develop a compact version of the left ventricular assist device that is smaller yet capable of providing sufficient flow rate, head pressure, and biocompatibility. In this research study, a novel compact left ventricular assist device is designed and developed for patients with small chest cavities. Firstly, the significance of the research is presented, including the statistical information regarding heart-failing patients and the number of available donors worldwide. Subsequently, the main aim behind this research is elaborated. Then, a brief literature review of the human cardiovascular system is reported, and the reasons that led to heart failure are discussed. Following this, mechanical circulatory support devices are presented, which are used to support the failing heart. Then, a rationale for the various kinds of these devices is provided, followed by a discussion of the evolution of the blood pump generations. In the third part of this thesis, the design and development of the ventricular device is outlined, which elaborates the design process. A prototype model of the blood pump was manufactured based on the simulation results. These prototyped models of the blood pumps are then extensively tested in vivo and in vitro to verify hydraulic and hemolytic efficiency. The results of both device evaluations are on par with those of commercially available devices. In the future, acute tests can provide an in-depth analysis of the developed prototype of short-term assessment. Later, a mock circulatory loop was designed and developed to test the working performance of the developed prototype device in vitro scenario.