Kültürel mirasların kentsel tasarımla markalaşması
Branding cultural heritages through urban design
- Tez No: 928960
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Marmara Ereğlisi'nde bulunan Perinthos Antik Kenti'nin kentsel tasarım süreçleri ve markalaşma potansiyeli üzerine kapsamlı bir literatür incelemesi sunmaktadır. Araştırma, kentsel kimliğin kültürel mirasla bütünleşik bir şekilde korunması ve modern şehir yaşamına entegre edilmesi sürecini ele almaktadır. Literatür taramaları, saha incelemelerinin yanı sıra nitel analiz yöntemleri kullanılarak, Marmara Ereğlisi'nin tarihî ve kültürel katmanları değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, kültürel mirasın kentsel tasarım yoluyla yeniden işlevlendirilmesi ve bu sürecin sürdürülebilir bir marka değeri oluşturmasına katkı sağlamaktır.Araştırma sonuçları, Perinthos Antik Kenti'nin Marmara Ereğlisi'nin kentsel kimliğini güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tarihî ve kültürel unsurların modern şehir dokusuyla entegre edilmesi, hem bölgenin ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırabilecek hem de ekonomik kalkınmaya önemli katkılar sunabilecek bir model önerisi sunmaktadır. Bu süreçte, markalaşma stratejilerinin etkili bir şekilde uygulanmasının, yerel halkın sahiplenme duygusunugüçlendirerek turizm ve sosyal kalkınmayı destekleyebileceği vurgulanmıştır. Ayrıca, kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilir bir yaklaşımla yeniden işlevlendirilmesi, bölgenin hem tarihî dokusunu koruyacak hem de modern kentsel ihtiyaçlara cevap verecektir. Çalışma, Marmara Ereğlisi özelinde kentsel tasarım ve markalaşma süreçlerinin,kültürel mirasın korunmasında nasıl bir rol oynayabileceğini detaylandırırken, bu süreçlerin bölgesel kalkınmaya olan etkilerini de geniş bir perspektifle ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive literature review on the urban design processes and branding potential of the Ancient City of Perinthos in Marmara Ereğlisi. The research addresses the process of preserving urban identity in an integrated manner with cultural heritage and integrating it into modern city life. The historical and cultural layers of Marmara Ereğlisi were evaluated using literature reviews, field studies and qualitative analysis methods. The main purpose of the study is to re-function cultural heritage through urban design and to contribute to the creation of a sustainable brand value of this process. The research results have revealed that the Ancient City of Perinthos has the potential to strengthen the urban identity of Marmara Ereğlisi. The integration of historical and cultural elements with the modern city fabric offers a model proposal that can both increase the national and international recognition of the region and make significant contributions to economic development. In this process, it has been emphasized that the effective implementation of branding strategies can support tourism and social development by strengthening the sense of ownership of the local people. In addition, the protection of cultural heritage and its re-functioning with a sustainable approach will both preserve the historical texture of the region and respond to modern urban needs. The study details how urban design and branding processes can play a role in the protection of cultural heritage in Marmara Ereğlisi, while also addressing the effects of these processes on regional development from a broad perspective.