Yüksek performanslı polimer kompozitlerin termal yalıtım özelliklerinin arttırılmasında karbon/perlit takviyelerin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of carbon/perlite reinforcements in enhancing thermal insulation properties of high performance polymer composites
  1. Tez No: 928959
  2. Yazar: HAMID AL SHAWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, karbon ve perlit malzemelerin yüksek performanslı polimer kompozitlerine dahil edilmesinin termal yalıtım özelliklerini belirlemek için etkisini araştırmaktadır. Odak noktası, enerji ve inşaat uygulamalarında pratik kullanımlarda yüksek termal yalıtım sonuçlarına ulaşmak için üretilen malzemede termal iletkenlik ve direnci optimize etmektir. Deneysel olarak, değişen konsantrasyonlarda karbon ve perlit içeren kompozit malzemeler sentezlenecek ve ardından test ekipmanımız kullanılarak istenen koşulları karşılamak üzere özenle üretilen çeşitli örnekler üzerinde test edilecektir. X-ışını kırınımı (XRD) analizi gibi mikro yapısal analiz teknikleri kullanılarak önceki testlerden elde edilen sonuçlar, üstün termal yalıtım performansı elde etmek için karbon ve perlit içeriğinin optimum kombinasyonunu belirlemek üzere analiz edilmiştir. Bu araştırma, inşaat ve uygulamalı endüstrilerde kullanım için gelişmiş termal yalıtım özelliklerine sahip gelişmiş kompozit malzemelerin tasarım ve geliştirilmesine değerli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Perlit-Karbon karışımlarının 5 örneği üretilmiştir, yani Grafitli (G), Aktif Karbonlu Perlit (AC) ve sadece perlit, burada polivinil alkol (PVA), Seramik Matris Kompoziti (CMC) mikser ve su (Distile Su) olarak kullanılmıştır. tüm yukarıdakilerin ana malzemeleridir. Bu örnekler, araştırmanın başlığı ile ilgili önceki araştırmalara atfedilen belirli oranlarda üretilmiş ve referansları araştırma makalemizin sonunda eklenmiştir. Bu araştırma, gelişmiş termal yalıtım özelliklerine sahip gelişmiş kompozit malzemelerin tasarım ve geliştirilmesine ve havacılık, inşaat ve enerji verimli teknolojileri dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde uygulamalar bulmasına değerli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Gelecekteki araştırmalar, üretim sürecinin optimize edilmesine, üretim ölçeğinin artırılmasına, dayanıklılık testlerinin ve uzun vadeli saha testlerinin gerçekleştirilmesine odaklanarak, bu teze dayanarak inşa edilecek bu kompozit malzemelerin pratik uygulamalarını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of incorporating carbon and pearlite materials into high-performance polymer composites to determine their thermal insulation properties. The focus is on optimizing the thermal conductivity and resistance in the produced material to achieve high thermal insulation results for practical uses in energy and construction applications. Experimentally, composite materials containing varying concentrations of carbon and pearlite will be synthesized and then tested on a variety of carefully produced samples to meet the desired conditions using our test equipment. Results from previous tests using microstructural analysis techniques such as X-ray diffraction (XRD) analysis are analyzed to determine the optimum combination of carbon and pearlite content to achieve superior thermal insulation performance. This research aims to provide valuable insights into the design and development of advanced composite materials with improved thermal insulation properties for use in construction and applied industries. 5 samples of Perlite-Carbon mixtures were produced, namely Graphite (G), Perlite with Activated Carbon (AC) and perlite only, where polyvinyl alcohol (PVA), Ceramic Matrix Composite (CMC) were used as mixer and water (Distilled Water) as the main ingredients of all the above. These samples were produced in specific proportions attributed to previous research related to the title of the research and their references are included at the end of our research paper. This research aims to provide valuable insights into the design and development of advanced composite materials with improved thermal insulation properties and to find applications in various sectors including aerospace, construction and energy efficient technologies. Future research evaluates the practical applications of these composite materials to be built based on this thesis, with a focus on optimizing the manufacturing process, increasing the scale of production, performing durability tests and long-term field tests.