İhvân-ı Safâ Risaleleri'nde uluhiyet-siyaset ilişkisi
The relationship between divinity-politics in the epistles of the Ikhwan al-Safa
  1. Tez No: 929017
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İhvân-ı Safâ'nın 10. yüzyılda kaleme aldığı risaleler, söz konusu topluluğun felsefi öğretilerini sistematik bir biçimde ortaya koymanın ötesinde, ahlaki değerleri, âleme bakışları, dünya görüşleri, düşünce dünyaları, dini inançları ve siyasi görüşleri gibi pek çok alana ışık tutan önemli bilgiler içermektedir. Bunun yanı sıra risaleler, uluhiyet anlayışlarının siyasi görüşlere nasıl yansıdığını gösteren önemli örnekler içermekle birlikte bu yansımaları anlamak için değerli bir kaynak durumundadır. Dolayısıyla“İhvân-ı Safâ Risaleleri'nde Uluhiyet - Siyaset İlişkisi”adlı çalışma, risalelerde belirginleşen uluhiyet tasavvuru ve siyasi düşünceler arasındaki karşılıklı etkileşimi analiz ederek bu iki alan arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktadır. İhvân-ı Safâ Risaleleri'ndeki uluhiyet tasavvuru detaylı bir şekilde ele alınarak Allah'ın varlığı, birliği ve bilinebilirliği konuları irdelenmiştir. Bu bağlamda İhvân'ın uluhiyet anlayışını anlamak amacıyla risalelerindeki ilgili kısımlar analiz edilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda bu anlayışın temel prensipleri sistematik bir şekilde gözler önüne serilmiştir. Risalelerdeki uluhiyet tasavvuruna ilişkin görüşler tahlil edildikten sonra İhvân-ı Safâ'nın siyasete dair görüşleri belirtilmiştir. Siyaset, devlet, devlet başkanı, iktidar ve otorite gibi temel kavramları mercek altına alarak İhvân'ın ideal devlet düzenine ve yönetim anlayışına ışık tutulmuştur. Ayrıca bu kavramların İhvân'ın bütüncül düşünce sistemindeki yerini ve önemini tespit etmeye yönelik kapsamlı bir çaba gösterilmiştir. Son olarak İhvân-ı Safâ'nın risalelerinde yer alan uluhiyet tasavvuru ve siyaset görüşleri incelenmesinin ardından bu ikisi arasındaki ilişki ele alınarak, siyaset düşüncesindeki uluhiyet tasavvurlarının izdüşümleri tespit edilmiştir. Söz konusu izdüşümlerin, İhvân düşüncesi bağlamında neye işaret ettiği ve hangi anlamlara geldiği detaylı bir şekilde ele alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 10th-century treatises of the Ikhwan al-Safa not only systematically express their philosophical teachings but also provide significant insights into the moral values, worldview, intellectual world, religious beliefs, political views, and many other aspects of this community. Moreover, the treatises contain notable instances demonstrating how conceptions of divinity are mirrored in political ideologies, thereby constituting a valuable resource for the analysis of these correlations. Therefore, the study entitled“The Relationship between Divinity and Politics in the Epistles of the Ikhwan al-Safa”aims to demonstrate the relationship between these two fields by analyzing the interplay between the concept of divinity, as it is articulated in the treatises, and political thought. The concept of divinity in the Ikhwan al-Safa's treatises has been examined in detail, with a particular focus on the questions of God's existence, unity and knowability. In this context, the relevant sections of the Ikhwan al-Safa's treatises have been analyzed in order to understand their concept of divinity. The findings of this analysis have been systematically presented to reveal the fundamental principles of this concept. After analyzing the views on the concept of divinity presented in the treatises, the study turns to the Ikhwan al-Safa's political views. By examining fundamental concepts such as politics, state, head of state, power, and authority, the study sheds light on the Ikhwan's ideal state and governance. Furthermore, a comprehensive effort has been made to determine the place and significance of these concepts within the Ikhwan's holistic thought system. Finally, having examined the concept of divinity and political views presented in the Ikhwan al-Safa's treatises, the study investigates the relationship between the two. By identifying the reflections of theological concepts in their political thought, the study elucidates the significance and implications of these reflections within the context of Ikhwan thought.