Cumhuriyet'in ilk dönemi eğitim hayatında alman pedagojik bilgisinin aktarımı, dönüşümü ve uyarlanması (1923-1946)
The transfer, transformation and adaptation of german pedagogical knowledge in the early Turkish Republic education (1923-1946)
  1. Tez No: 929016
  2. Yazar: ŞEYMA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ, PROF. DR. MICHAEL WERMKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet'in ilk döneminde (1923-1946) eserleriyle ve eğitim bürokrasisinde üstlendikleri görevlerle bilinen on üç eğitim uzmanını, Almanya'da öğretmenlik ve pedagoji öğrenimi görmeleri özelinde incelemiştir. Eğitimcilerin, temas ettikleri Alman pedagojik bilgisinin Türkiye'ye aktarımını tercüme ve telif eserlerinde ortaya koydukları düşünceleri ile somutlaştırmıştır. Bu bilginin Alman öğretmenler ve pedagoglar ile bağını sosyal ağlar ile görselleştirmiştir. Alman pedagojik bilgisinin ağlar üzerindeki seyrini izleyerek kurumsal düzlemde dönüşümünü ve uyarlanmasını takip etmiştir. Araştırmanın zaman aralığına düşen eğitim toplantıları, müfredatlar ve öğretmen yetiştiren iki kurum olarak Gazi Eğitim Enstitüsü ve Köy Enstitülerini ele almıştır. İncelenen eğitimcilerin bahsi geçen uygulamalardaki rolü aktardıkları Alman pedagojik bilgisi odağında tartışılmıştır. Alman pedagojisinden aktarılan bilgiler; toplu tedris, resim, el işi ve iş pedagojisi konularında yoğunlaşmıştır. Müfredatlarda, eğitim toplantılarında, dönemin devlet adamlarının söylemlerinde bu bilgiler tespit edilmiştir. Uygulamaya konulan bilgide, pedagojik yön ve devletin rolü, saptaması yapılarak dönüşüm ve uyarlama süreçleri örneklenmiştir. Açığa çıkan bu örnekler aktarılan pedagojik bilginin Alman düşüncesiyla olan bağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines thirteen education experts, known for their works and their positions in the education bureaucracy during the first period of the Republic (1923-1946), with a special focus on their teaching and pedagogical education in Germany. In the study, the transfer of the German pedagogical knowledge they came into contact with to Türkiye is concretized through the ideas they put forward in their translated and copyrighted works. In addition, it is visualized through the social networks in which this knowledge is connected with German teachers and pedagogues. By following the course of German pedagogical knowledge on the networks, it followed its transformation and adaptation at the institutional level. For this purpose, the educational meetings, curricula and two teacher training institutions, Gazi Education Institute and Village Institutes, which fall within the time span of the research, were analyzed in this context. The role of the educators analyzed in the aforementioned practices is discussed in the focus of the German pedagogical knowledge they transmitted. The information transmitted from German pedagogy concentrates on collective teaching, painting, manual labor and work pedagogy. This information can be detected in curricula, educational meetings and the discourses of the statesmen of the period. In the knowledge put into practice, the pedagogical direction and the role of the state are identified and the processes of transformation and adaptation are exemplified. These examples show the connection between the pedagogical knowledge transmitted and German thought.