Manyetik nanopartikül/karbon nanotüp kompozit nanopartikülleri ile dekore edilmiş kenevir kumaşların elektromanyetik soğurma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electromagnetic absorption properties of hemp fabrics decorated with magnetic nanoparticle/carbon nanotube composite nanoparticles
  1. Tez No: 929086
  2. Yazar: PEMBE TEBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, manyetik Ni₀.₅Zn₀.₅Fe₂O₄ nanopartikül ve çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) kompozit nanopartikülleri kullanılarak kenevir kumaşların elektromanyetik (EM) soğurma özellikleri incelenmiştir. Mikrodalga destekli yakma yöntemiyle sentezlenen nanopartiküller, satın alınan MWCNT nanopartikülleri ve kenevir kumaş ile birleştirilerek katmanlı bir yapı oluşturulmuştur. Bu yapının X-bandı frekans aralığında (8.2-12.4 GHz) EM dalgaları soğurma performansı, saçılma parametreleri (S₁₁ ve S₂₁) ve kompleks dielektrik ve manyetik geçirgenlik katsayıları kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar hem dielektrik hem de manyetik malzemelerin karışımıyla elde edilen kompozit yapıların EM dalga soğurma kapasitesini artırdığını göstermiştir. Kenevir kumaşın doğal emme kapasitesi ve MWCNT'nin yüksek iletkenlik özellikleri, nanopartiküllerin manyetik özellikleriyle birleştirilerek EM soğurma etkinliği optimize edilmiştir. Bu tez, savunma sanayi ve radar görünmezlik teknolojilerinde kullanılmaya uygun, sürdürülebilir ve yüksek performanslı EM soğurucu malzemelerin geliştirilmesine aday bir çalışma önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis study, the electromagnetic (EM) absorption properties of hemp fabrics were investigated using magnetic Ni₀.₅Zn₀.₅Fe₂O₄ nanoparticles and multi-walled carbon nanotube (MWCNT) composite nanoparticles. The nanoparticles synthesized via the microwave-assisted combustion method were combined with purchased MWCNT nanoparticles and hemp fabric to form a layered structure. The EM wave absorption performance of this structure in the X-band frequency range (8.2–12.4 GHz) was evaluated using scattering parameters (S₁₁ and S₂₁) and complex dielectric and magnetic permeability coefficients. The results demonstrated that the composite structures obtained by combining both dielectric and magnetic materials enhanced EM wave absorption capacity. By integrating the natural absorption capacity of hemp fabric, the high conductivity properties of MWCNT, and the magnetic properties of nanoparticles, the EM absorption efficiency was optimized. This thesis proposes a sustainable and high-performance EM absorbing material suitable for use in defense industry and radar stealth technologies.