N,S-katkılı indirgenmiş grafen oksitin yeşil sentezi ve elektrosensör uygulaması
Green synthesis of N,S doped reduced graphene oxide and application of electrosensor
  1. Tez No: 929249
  2. Yazar: ALİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Centaurea cheiranthifolia Willd. subsp. cheiranthifolia bitki ekstraktı kullanılarak azot ve kükürt katkılı indirgenmiş grafen oksit (N,S-iGO) nanokompozit yapısı sentezlenmiştir. Sentezlenen kompozit yapısının karakterizasyonu, UV-Vis spektroskopisi, X-ışınları Kırınım Deseni (XRD), Taramalı EelektronMikroskobu (SEM), ve X-ışınları Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) teknikleriyle gerçekleştirilmiştir. UV-Vis spektroskopisi sonuçlarına göre, grafen oksit yapısında yaklaşık 230 nm (C=C) ve 300 nm (C=O) civarında iki belirgin absorbsiyon piki gözlemlenmiştir. 300 nm civarındaki absorbsiyon piki, yapıya oksijen gruplarının dahil olduğunu göstermektedir. İndirgenmiş grafen oksit yapısında ise, 300 nm civarındaki C=O'ya ait absorbsiyon pikinin tamamen kaybolduğu gözlemlenmiştir. Azot ve kükürt katkılı indirgenmiş grafen oksit nanokompozit yapılarının UV-Vis spektroskopisi verilerine göre, 280 nm′de gözlemlenen absorbsiyon piki, yapıya kükürt ve azot elementlerinin dahil olduğunu göstermektedir. Elde edilen yapıların yüzey morfolojileri SEM analizi ile incelenmiş olup, grafen oksit yapısının tabakalı bir morfolojiye sahip olduğu belirlenmiştir. N,S-iGO nanokompozit yapısının SEM görüntüleri, kırışıklık formunda tabakalardan oluşan bir yapıyı ortaya koymaktadır.İzleyen aşamalarda, elde edilen N,S-iGO yapısı kullanılarak karbon pasta elektrotlar (N,S-iGO@KPE) hazırlanmış ve bu elektrotlar, metronidazolün elektrokimyasal tayininde uygulanmıştır. N,S-iGO@KPE elektrot üzerinde 5 - 500 μM çalışma aralığında en düşük algılama limiti (LOD) 0,079μM olarak belirlenmiştir.Geliştirilen sensörün seçiciliği ve hassasiyeti, ürik, askorbik asit, dopamin, Na2SO4, NaNO3, CaCl2, ve KCl gibi potansiyel girişim yapıcı bileşiklere karşı test edilmiştir. Amperometrik ölçümler, sensörün bu bileşiklere karşı belirgin bir yanıt göstermediğini ortaya koymuştur. N,S-iGO@CPE'nin g Gerçek örnek analizindeki uygulanabilirliği, insan idrarı örneklerinde MNZ belirlenerek değerlendirilmiştir.Gerçek örneklerde yapılan analizlerde, geri kazanım oranlarının %95,25 ile %102,35 arasında değiştiği ve bağıl standart sapma değerlerinin ise %2,33 ile %4,61 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nitrogen and sulfur added reduced graphene oxide (N,S-iGO) nanocomposite structure was synthesized using Centaurea cheiranthifolia Willd. subsp. cheiranthifolia plant extract. Characterization of the synthesized composite structure was carried out by UV-Vis spectroscopy, X-ray Diffraction Pattern (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), and X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) techniques. According to the UV-Vis spectroscopy results, two distinct absorption peaks were observed in the graphene oxide structure at approximately 230 nm (C=C) and 300 nm (C=O). The absorption peak around 300 nm indicates that oxygen groups are included in the structure. In the reduced graphene oxide structure, it was observed that the absorption peak belonging to C=O at around 300 nm completely disappeared. According to the UV-Vis spectroscopy data of nitrogen and sulfur doped reduced graphene oxide nanocomposite structures, the absorption peak observed at 280 nm indicates the inclusion of sulfur and nitrogen elements in the structure. The surface morphologies of the obtained structures were examined by SEM analysis and it was determined that the graphene oxide structure has a layered morphology. SEM images of the N,S-rGO nanocomposite structure reveal a structure consisting of layers in the form of wrinkles. In the following steps, carbon paste electrodes (N,S-rGO@KPE) were prepared using the obtained N,S-rGO structure and these electrodes were applied in the electrochemical determination of metronidazole. The lowest detection limit (LOD) was determined as 0.079μM in the working range of 5 - 500 μM on the N,S-rGO@KPE electrode. The selectivity and sensitivity of the developed sensor were tested against potential interfering compounds such as uric acid, ascorbic acid, dopamine, Na2SO4, NaNO3, CaCl2, and KCl. Amperometric measurements revealed that the sensor did not show a significant response to these compounds. The applicability of N,S-rGO@CPE in real sample analysis was evaluated by determining MNZ in human urine samples. In the analyses performed on real samples, it was determined that the recovery rates varied between 95.25 % and 102.35 % and the relative standard deviation values ​​were between 2.33% and 4.61%.