Romatoid artritli hastalarda besin tüketimi ve diyet inflamatuar indeksin araştırılması ve ağrı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of food consumption and dietary inflammatory index in patients with rheumatoid arthritis and examination of its relationship with pain
  1. Tez No: 929329
  2. Yazar: BUSE NUR ÇUP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Romatoid artrit (RA); birçok eklemi aynı anda tutabilen, eklemleri etkileyen iltihaplı kronik ve otoimmün bir hastalıktır. RA, ağrı ve inflamasyon ile karakterizedir. Bu çalışma RA hastaların besin tüketimleri ve diyet inflamatuar indeksi (DII) ile ağrı ve RA semptomları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Mart-Temmuz 2024 tarihleri arasında Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastane Romatoloji Polikliniği'ne kontrol amaçlı gelen, RA tanısı almış 22-64 yaş arası 100 bireyle yürütülmüştür. Bireylerin sosyodemografik özellikleri ve hastalıkla ilgili genel bilgileri anket formu ile elde edilmiştir. Katılımcılardan antropometrik ölçümler, üç günlük besin tüketim kaydı, Görsel Analog Skala (VAS), Romatoid Artrit Hastalık Aktivite İndeksi-5 (RDAI-5) ve Hastalık Aktivite Skoru-28 (DAS-28) değerlendirmeleri, biyokimyasal bulgular hasta dosyalarından alınmıştır. Besin tüketim kayıtlarından diyetle günlük ortalama alınan besin öğesi miktarı belirlenerek DII hesaplanmıştır. Minimum DII skoru -18, maksimum DII skoru +8.90 olarak bulunmuştur. Kadınlarda DII skoru -1.71, erkeklerde -4 olarak bulunmuştur. DII ile protein (g), karbonhidrat (g) , çözünür ve çözünmez lif (g) , yağ (g), bitkisel protein (g), ÇDYA (g), TDYA (g) , kolesterol (g)ve mikro besinlerden (A, D, B1, B2, B6, C vitamini, folat, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum), omega-3, omega-6, kafein, ORAC ve diyet antioksidan arasında istatiksel açıdan anlamlı negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is an inflammatory chronic autoimmune disease affecting joints that can involve many joints at the same time. RA is characterised by pain and inflammation. This study was conducted to examine the relationship between food consumption and dietary inflammatory index (DII) of RA patients and pain and RA symptoms. The study was conducted with 100 individuals aged 22-64 years with a diagnosis of RA who came to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Rheumatology Outpatient Clinic for control between March and July 2024. Sociodemographic characteristics and general information about the disease were obtained with a questionnaire form. Anthropometric measurements, three-day food consumption records, Visual Analogue Scale (VAS), Rheumatoid Arthritis Disease Activity Index-5 (RDAI-5) and Disease Activity Score-28 (DAS-28) assessments and biochemical findings were obtained from patient files. DII was calculated by determining the average daily dietary intake of nutrients from food consumption records. The minimum DII score was found to be -18 and the maximum DII score was found to be +8.90. DII score was -1.71 in women and -4 in men. DII was calculated as protein (g), carbohydrate (g), soluble and insoluble fibre (g), fat (g), vegetable protein (g), FFA (g), TFA (g), cholesterol (g) and micronutrients (vitamin A, D, B1, B2, B6, vitamin C, folate, sodium, potassium, calcium, phosphorus, magnesium), omega-3, omega-6, caffeine, ORAC and dietary antioxidants (p0.05).