Otizimli çocukların ebeveynlerinde ses hijyeni kurallarına uyulmasının ses sağlığı koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of followingvocal hygiene rules on voice health in parents ofchildren with autism
  1. Tez No: 929328
  2. Yazar: BETÜL KANPARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEKİ PALTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukları olan ebeveynlerin, yüksek stres seviyesi ve olumsuz ses kullanım davranışlarına sahip oldukları bilinmektedir. Bu çalışmada ebeveynlerin ses yorgunluk düzeylerini saptamak, ebeveynlere ses hijyeni kurallarını uygulayarak ebeveynlerin ses sağlıkları üzerindeki ses hijyeni etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yarı deneysel araştırma modeli ile tasarlanan bu çalışmaya 30 ebeveyn dahil edilmiştir. Katılımcılara Ses Handikap Endeksi-10 (SHE-10), Ses Yorgunluğu Ölçeği (SYÖ) ve Praat'la akustik ses analizi uygulanmıştır. Katılımcılara, dört haftalık Ses Hijyeni Terapisi uygulanıp ölçümler tekrarlanmıştır. Verilerin analizi SPSS-27 programı ile gerçekleştirilmiştir. SYÖ ve alt başlıkları, Shimmer(%), HNR(dB) ön test-son test arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, OSB olan çocukların ebeveynleri ses yorgunluğu açısından risk altında bulunmuştur. Yapılan Ses Hijyeni Terapisinin, ses yorgunluğu ve ses sağlığı açısından olumlu etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Ebeveynlere yönelik farklı katılım grupları dahil edilerek ve kontrol grubu oluşturularak bu araştırmanın genişletilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that parents of children with Autism Spectrum Disorder have high stress levels and negative voice use behaviors. This study aimed to determine the voice fatigue levels of parents and to examine the effect of voice hygiene on the voice health of parents by applying voice hygiene rules to parents. 30 parents were included in this study designed with a quasi-experimental research model. Voice Handicap Index-10 (VHI-10), Vocal Fatigue Index (VFI) and acoustic voice analysis with Praat were applied to the participants. Four-week Vocal Hygiene Therapy was applied to the participants and the measurements were repeated. Data analysis was performed with SPSS-27 program. A significant difference was found between the pre-test and post-test of VFI and its subheadings, Shimmer(%), HNR(dB). As a result, parents of children with ASD were found to be at risk for voice fatigue. It was found that the Vocal Hygiene Therapy performed had positive effects in terms of voice fatigue and voice health. This study can be expanded by including different participation groups for parents and creating a control group.