Dağınık İHA ağlarında etkili haberleşme için yeni yaklaşımlar
New approaches for effective communication in disorganized UAV networks
  1. Tez No: 929386
  2. Yazar: ENES KESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, dağınık insansız hava araçları (İHA) sürüleri kullanılarak belirli bir alan hakkında bilgi toplanmasını verimli hale getirecek bir haberleşme ağının tasarımını ve gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, sürüdeki her bir İHA'nın verilerinin diğer İHA'lar üzerinden izlenebilmesi, anlık rota planlamasının yapılabilmesi ve konum işaretlemelerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli iletişim altyapısı oluşturulacaktır. Geliştirilecek sistem, İHA'lar arasındaki veri aktarımında yüksek bant genişliği ve güvenilirlik sunarken, aynı zamanda çok sayıda kullanıcının merkeziyetsiz bir yapı üzerinden ağa dahil olabilmesine imkan verecektir. Böylece, cihazların kimliklendirilmesi için dahi ayrı bir yazılıma gerek duyulmayacaktır. Bu sistem için kolay genişleyebilir olmasını komuta sistemini kolaylaştırmaktadır. Çalışma kapsamında yalnızca uçuş simülasyonlarına odaklanılmayıp, görevlerin ve veri aktarım süreçlerinin etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için gerekli haberleşme ağının tasarımı, bant genişliği hesapları ve performans değerlendirmeleri de ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to design and implement a communication network that will make information gathering about a specific area more efficient using disorganized unmanned aerial vehicle (UAV) swarms. In this regard, the necessary communication infrastructure will be created so that the data from each UAV in the swarm can be monitored through other UAVs, real-time route planning can be performed, and location markings can be made. The system to be developed will provide high bandwidth and reliability in data transfer between UAVs, while also allowing a large number of users to join the network through a decentralized structure. As a result, there will be no need for separate software for device identification. This system will also facilitate the command system's scalability. The study will not only focus on flight simulations but also thoroughly address the design of the communication network, bandwidth calculations, and performance evaluations necessary for the effective execution of tasks and data transfer processes.