Aydın Çine ilçesi hastalıktan ari süt sığırcılığı işletmelerinde kullanılan kaba yem kaynaklarının kalitesinin ve süt verimi ile kalitesine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the quality of roughage used in disease-freedairy farms in Aydın Çine district and it's effects on milk yieldand quality
- Tez No: 929418
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR HAKAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma Aydın Çine İlçesinde bulunan hastalıktan ari olan süt ineği işletmelerinde kullanılan kaba yem kaynaklarının süt verimi ve kalitesine olan etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada hastalıktan ari olan çiftliklerde bulunan süt ineklerinden elde edilen süt materyalleri ile bu hayvanların tüketimine sunulan yonca kuru otu, mısır silajı ve TMR örnekleri toplandı. Süt örneklerinde protein ve yağ analizleri, yem örneklerinde ise kuru madde, ham protein, ham kül, ham selüloz, asit deterjan lif, nötr deterjan lif ve asit deterjan lignin analizleri yapılmıştır. Yem ve süt materyallerinin analizlerinde tanımlayıcı istatistikler ki-kare, student-t ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmada kaba yem kalitesini belirlemek amacıyla göreceli yem değeri hesaplanarak kalite standartlarına göre iyi ve orta kalite kaba yem olarak sınıflandırılmıştır. Ziyaret edilen işletmelerin büyüklükleri 59 ile 167 baş hayvan arasında değişmektedir. İşletme sahiplerinin öğrenim düzeylerinin, işletmenin kapasitesinin, işletmelerin ortalama süt verimlerinin, TMR için kullanılan mikser tiplerinin ve mısır silajı olgunlaşma süresi ile kullanım miktarları ile kaba yem kalitesi arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effects of roughage sources used in disease-free dairy farms in Aydın Çine District on milk yield and quality. Material and Methods: In the study, milk samples were collected from dairy cows in diseasefree farms, along with alfalfa hay, corn silage, and TMR samples intended for these animals' consumption. The milk samples were analyzed for protein and fat content, while the feed samples were examined for dry matter, crude protein, crude ash, crude fiber, acid detergent fiber, neutral detergent fiber, and acid detergent lignin. Descriptive statistics, including Chisquare, Student's t-test, and Mann-Whitney U test, were used in the analysis of the feed and milk samples. Results: In the study, the relative feed value was calculated to determine roughage quality, and the samples were classified as high or medium quality based on quality standards. The farm sizes visited ranged from 59 to 167 head of cattle. It was found that there was no significant difference between roughage quality and factors such as the education level of farm owners, farm capacity, average milk yield, the type of mixer used for TMR, and the maturity period or usage amount of corn silage (P>0.05). In the physical evaluation of corn silage on the farms, the Flieg score, pH, and temperature values were determined to have no impact on roughage quality. However, a significant difference (P0.05). The xv nutrient contents of corn silage, alfalfa hay, and factory feed were found to be similar between the two quality groups. However, in TMR nutrient content, significant differences were observed in NDF, ADF, and ADL values between farms using high and medium-quality roughage. The fiber values were higher in the“medium quality”group, with P-values of 0.026, 0.050, and 0.007, respectively.