Nativ sağ ventrikül çıkış yolu olan hastalarda perkütan pulmoner kapak implantasyonunun kısa, orta ve uzun dönem sonuçlarının incelenmesi
Short-, medium- and long-term results of percutaneous pulmonary valve implantation in patients with native right ventricular outflow tract
  1. Tez No: 929518
  2. Yazar: AYDIN ÇELİKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖDEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fallot tetralojisi başta olmak üzere sağ ventrikül çıkış yolu darlığı nedeniyle opere edilen hastalarda; kronik pulmoner yetersizlik ve bu zeminde gelişen sağ ventrikül disfonksiyonu, uzun dönemde yüksek oranda morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Bu durumu engellemek amacıyla, perkütan pulmoner kapak implantasyonu, cerrahiye alternatif bir yöntem olarak günümüzde artan oranda kullanılmaktadır. İlk dönemde perkütan pulmoner kapak implantasyonu, kondüit ya da biyoprotez kapak uygulanmış hastalarda bu yapıların içerisine takılabilirken; gelişen kapak teknolojisiyle“nativ”sağ ventrikül çıkış yoluna da uygulanabilmektedir. Bu retrospektif çalışmada, nativ sağ ventrikül çıkış yoluna perkütan pulmoner kapak implantasyonunun kısa, orta ve uzun dönem sonuçları incelenmesi hedeflendi. Ağustos 2015- Kasım 2020 arasında pulmoner yetersizlik ve/veya pulmoner stenoz sebebiyle nativ sağ ventrikül çıkış yoluna perkütan pulmoner kapak implantasyonu uygulanan 57 hasta değerlendirildi. İstatistiksel veri analizinde SPSS 28.0 kullanıldı. Perkütan pulmoner kapak implantasyonu 57 hastanın 55'ine başarı ile uygulandı. İşlem sonrası takip süresi medyan 60 ay olarak belirlendi. Hastaların takibinde ekokardiyografi ile ölçülen pulmoner yetersizlik derecesi ve pulmoner stenoz tepe gradiyentinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü. Kaplan-Meier eğrisi kullanılarak cerrahi/perkütan girişim gerekmeyen takip süresi 1. yılda %96,1, 3. yılda %87,9, 5. yılda %84,8 olarak belirlendi. Hastaların perkütan veya cerrahi işlem gerekliliği olmadan geçirdiği ortalama süre 72,4 ay olarak hesaplandı. Sonuç olarak nativ sağ ventrikül çıkış yoluna sahip seçilmiş hastalarda perkütan pulmoner kapak implantasyonu kısa, orta ve uzun dönemde etkin bir yöntemdir. Uzun dönem sonuçların daha iyi değerlendirilmesi için çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In patients undergoing surgery due to right ventricular outflow tract stenosis, primarily in cases of Fallot tetralogy, chronic pulmonary regurgitation, and subsequent right ventricular dysfunction lead to significant morbidity and mortality in the long term. To prevent this condition, percutaneous pulmonary valve implantation is increasingly being used as an alternative method to surgery. Initially, percutaneous pulmonary valve implantation was applicable within conduits or bioprosthetic valves, but with the developing valve technology, it can also be applied to the“native”right ventricular outflow tract. This retrospective study aimed to examine the short, medium, and long-term outcomes of percutaneous pulmonary valve implantation in the native right ventricular outflow tract. 57 patients who underwent percutaneous pulmonary valve implantation in the native right ventricular outflow tract due to pulmonary insufficiency and/or pulmonary stenosis between August 2015 and November 2020 were evaluated. Statistical data analysis was performed using SPSS 28.0. Successful valve implantation was achieved in 55 of 57 patients. The median follow-up was 60 months. During patient follow-up, echocardiography revealed a statistically significant increase in the degree of pulmonary regurgitation and peak gradient of pulmonary stenosis. Kaplan-Meier analysis showed follow-up duration without surgery/percutaneous intervention at 96,1% in the 1st year, 87,9% in 3rd year, and 84,8% in 5th year. The mean period without percutaneous or surgical intervention was 72,4 months. In conclusion, percutaneous pulmonary valve implantation is effective for selected patients with a native right ventricular outflow tract in the short-, medium-, and long-term. Multicenter prospective studies are needed to better evaluate long-term outcomes.