Tam düzeltme uyguladığımız fallot tetralojili olgularımızın orta dönem sonuçlarının analizi
Our mid ? term results of total correction in tetralogy of fallot
- Tez No: 306214
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÜSTÜNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda TOF'lu hastalarımıza uyguladığımız tam düzeltme operasyonunun orta dönem sonuçlarını sunmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Ocak 2006 ? Ağustos 2011 tarihleri arasında toplam 104 Fallot Tetralojili (TOF) hastaya total koreksiyon uyguladık. Bu hastaların Erkek : Kadın oranı 60:44 iken yaş ortalaması 4,1 (1 ? 24) idi. Sağ ventrikül çıkım yolu genişletilmesi 89 hastada transanuler yama ile (10 hastada V-Plasty tekniği ile), 12 olguda sadece sağ atriotomiden kas rezeksiyonu ile, 3 olguda ise contegra greft ile yapıldı. Ortalama takip süresi 26,4 ay (6 ? 62 ay) olup olguların tüm kontrollerinde ekokardiografik inceleme yapılarak pulmoner yetmezlik, transpulmoner gradient, ventrikül fonksiyonları ve rezidü VSD araştırılması yapıldı.Bulgular: Opere edilen 104 hastamızdan 7'sinde erken dönem mortalite izlenirken, geç dönem mortalite gözlenmedi. Olgularımızın 2'sine tam AV blok, 1'ine Mobitz Tip-2 AV blok nedeniyle kalıcı pacemaker implante edildi. Kontrol ekokardigrafilerde rezidü VSD görülmedi. Ekokardiografik olarak 13 hastamız hafif pulmoner yetmezlik ile takip edilmekteyken; takipleri esnasında ileri pulmoner yetmezlik saptanan 9 olgumuza off-pump prosedür ile injektable pulmonik kapak replasmanı uyguladık.Sonuç: TOF için uygulanan tam düzeltme operasyonun erken dönem sonuçları yüz güldürücü olmakla beraber; geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar olarak pulmonik kapak yetmezliği, sağ ventrikül dilatasyonu ve ventriküler aritmiler literatürde rapor edilmektedir. Bu anlamda, sağ ventrikül çıkım yolu darlığının vücut yüzey alanına uygun ölçüde rekonstrükte edilmesi; eğer uygunsa nativ kapak yapısının korunması erken dönem morbidite-mortalitenin ve geç dönem komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Tüm bunlara rağmen postoperatif dönemde pulmonik kapak yetmezliği gelişen olgularda, merkezimizde de 9 hastamıza uyguladığımız injektable pulmonik kapak replasmanı göz önünde bulundurulması gereken bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to present mid ? term results of total correction in our TOF patients.Material and Method: We carried out totally 104 total corrections in TOF patients between January 2006 and August 2011. While mean age of cases was 4,1 (1 ? 24) male:female ratio was 60:44. Right ventricular outflow tract reconstruction was performed by transannular patching, resection from right atriotomy, and contegra graft respectively in 89, 12, 3 patients. V-Plasty technique was also performed in 10 patients of 89 transannular patch patients. Mean follow-up time was 26,4 months (6 ? 62). Patients were followed-up by echocardiography to determine pulmonary insufficiency, transpulmonary gradient, ventricle functions, and residual VSD.Results: However we had 7 early term mortality, there were no late term mortality amongst all patients. Permanent pacemaker was implanted to 2 patients with complete and 1 patient with Mobitz Type-2 atrioventricular block. Residual VSD was not observed. Nine patients who had severe pulmonary insufficiency underwent to off-pump injectable pulmonic valve replacement.Conclusion: Although early tem results of total correction in TOF surgery are satisfactory; pulmonic valve insufficiency, right ventricular dilatation, and ventricular arrhythmias have been reported as late term complications. In this context, reconstruction of right ventricular outflow tract according to appropriate size of body surface area and preservation of native valve in possible cases are important determinants to prevent early term morbidity-mortality and late term complications. Nonetheless, off-pump injectable pulmonic valve replacement that was performed to 9 patients in our center should be considered when postoperative pulmonary insufficiency was observed.