Quantifying effects of company mergers and acquisitions on online social networks
Şirket birleşmeleri ve satın almalarının çevrimiçi sosyal ağlar üzerindeki etkilerinin gösterilmesi
  1. Tez No: 929536
  2. Yazar: AYŞEGÜL RANA ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birleşme ve Satın Almalar (M&A'ler), dönüştürücü kurumsal olaylar olarak, şirketlere operasyonel verimliliklerini artırma, büyüme sağlama ve rekabet avantajlarını güçlendirme fırsatları sunar ve çalışanlar, yöneticiler, hissedarlar ve yatırımcılar dahil geniş bir paydaş kitlesini etkiler. Etki alanı ve gücü göz önüne alındığında, sosyal medya, önemli olayları incelemek için güçlü bir araçtır. Daha önceki araştırmalar, sosyal medya verilerini çeşitli finansal bağlamlarda kullanmış olsa da, M&A'lerin satın alan ve alınan şirketler ile yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında nasıl yankı bulduğuna dair önemli bir bilgi boşluğu bulunmaktadır. Bu çalışma, Thomson Reuters, X (önceki adıyla Twitter) ve Crunchbase'den elde edilen geniş veri setlerini bir araya getirerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Farkların Farkı (Difference-in-Differences) metodunu kullanarak, şirketlerin ve yöneticilerin X hesaplarındaki duyuru sonrası aktivite ve etkileşimlerini analiz ediyoruz. Bulgularımız, takipçi sayıları, paylaşımlar ve etkileşim metrikleri açısından M&A'lerin müdahale ve kontrol grupları üzerinde önemli ve ölçülebilir bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Şirket hesaplarının, yönetici hesaplarına kıyasla daha fazla etkilendiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, hedef şirketler ve yöneticiler, satın alanlara kıyasla takipçi ve etkileşimde belirgin bir artış yaşarken, satın alan şirketlerin olay sonrası paylaşımlarında önemli bir artış trendi görülmüştür. Bu çalışma, M&A'lerin şirketler ve yöneticiler gibi kilit paydaşların X hesapları üzerindeki farklı etkilerini ortaya çıkararak, satın alan ve alınan grupların dinamiklerine yönelik karşılaştırmalı içgörüler sunmaktadır. Bunun yanı sıra, Farkların Farkı yaklaşımı gibi nedensel çıkarım yöntemlerinin, önemli olayların sosyal medya verileri üzerindeki etkisini analiz etmede etkinliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mergers and Acquisitions (M&As), as transformative corporate events, provide companies opportunities to enhance operational efficiency, achieve growth, and strengthen their competitive edge, while affecting a broad range of stakeholders, including employees, executives, shareholders and investors. Considering its reach and influence, social media serves as a powerful tool for investigating events of importance. While previous research utilized social media data in various financial settings, there remains a significant gap in understanding how M&As resonate on the social media accounts of acquirer and target companies and their executives. This study bridges this gap by combining extensive datasets from Thomson Reuters, X (formerly Twitter), and Crunchbase to analyze the impact of M&A events. Employing a Difference-in-Differences (DiD) methodology, we examine post-announcement activity and engagement on the X accounts of companies and executives. Our findings reveal a significant and measurable influence of M&As, reflected in followers, statuses, and engagement metrics of treatment and control groups. Notably, company accounts are more affected than executive accounts. Additionally, target companies and executives experience a pronounced increase in followers and engagement compared to acquirers, while acquirer companies show a significant upward trend in statuses following the event. By uncovering the distinct impacts of M&As on X accounts of key stakeholders—companies and executives—this study offers comparative insights into the dynamics of acquirer and target groups. Moreover, it highlights the effectiveness of causal inference methods, such as DiD, for analyzing the impact of significant events on social media data.