Lidokain toksisitesi oluşturulan sıçanlarda deksmedetomidin, midazolam, propofolün ve intralipidin oksidatif stres ve enflamasyon açısından koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effects of dexemedetomidine, midazolam, propofol and intralipid in terms of oxidative stress and inflammation with lidocaine toxicity in rats
- Tez No: 929547
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TOLGA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kullandığımız deksmedetomidin, midazolam, propofol ve intralipidle ön tedavinin, lidokain toksisitesiyle gelişen oksidatif stres ve inflamatuvar yanıtta etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Ortalama ağırlıkları 200-250 gram olan, 10-12 haftalık 48 adet erkek Sprague-Dawley cinsi rat kullanıldı. Ratlar randomize her grupta sekiz hayvan olmak üzere altı gruba ayrıldı. Ratlar kontrol (K), lidokain (L), lidokain + deksmedetomidin (LD), lidokain + midazolam (LM), lidokain + propofol (LP) ve lidokain + intralipid (Lİ)olarak gruplandırıldı. Belirtilen ilaçlar intraperitoneal olarak uygulandı. Çalışma gruplarında deksmedetomidin (100 µg/kg), midazolam (4 mg/kg), propofol (40 mg/kg) ve intralipid (10 mg/kg) intraperitonel enjeksiyon ile ön tedavisi uygulandı. Kontrol grubu dışında diğer gruplarda lidokain 90 mg/kg intraperitoneal enjeksiyon uygulanarak oksidatif stes oluşturuldu. Sakrifikasyon öncesinde intrakardiyak kan örnekleri ve sakrifikasyon sonrasında kalp ve beyin doku örnekleri alındı. Doku örneklerinden protein analizi, kan örneklerinden ise total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres derecesi (OSİ) ve inflamatuvar parametrelerin karşılaştırmalı ölçümleri yapıldı. Bulgular: Lidokain toksisitesinde deksmedetomidin, midazolam, propofol ve intralipit ön tedavileri ile antioksidan etkinin yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to compare the efficacy of pretreatment with dexemedetomidine, midazolam, propofol and intralipid in reducing oxidative stress, and the inflammatory response produced by lidocaine toxicity. Methods: Forty eight male Sprague-Dawley rats with an average weight of 200-250 grams and aged 10-12 weeks were used. Rats were randomly divided into six groups with eight animals in each group. Rats were grouped as follows; control (K), lidocaine (L), lidocaine+dexmedetomidine (LD), lidocaine+midazolam (LM), lidocaine+propofol and lidocaine+intralipid (LI). The drugs in this study were administered intraperitoneally. Dexmedetomidine (100 µg/kg), midazolam (4 mg/kg), propofol (40 mg/kg) and intralipid (10 mg/kg) were used for pretreatment intraperitoneally. Except for the control group, oxidative stress was created by administering 90 mg/kg of lidocaine intraperitoneally. Intracardiac blood samples were taken before sacrification. After sacrification, heart and brain tissue samples were taken. Protein analyses were performed on tissue samples. From blood samples, total oxidant levels (TOS), total antioxidant levels (TAS) and oxidative stress degree were compared between groups. Results: The antioxidant effect was found to be high with dexmedetomidine, midazolam, propofol and intralipid pretreatments in lidocaine toxicity.