Travmatik femur boyun kırığı olan genç erişkin hastaların radyolojik ve klinik sonuçları
Radiological and clinical results of young adult patients with traumatic femur neck fracture
- Tez No: 929548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ECEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Femur boyun kırıkları (FBK) femur kırıkları içinde özellikle yaşlı popülasyonda oldukça sık görülmektedir. Bu kırıklar genç popülasyonda daha çok motosiklet kazası, yüksekten düşme, trafik kazaları gibi yüksek enerjili travmalarla meydana gelmektedir. Bu kırıklarda, kırığın bulunduğu anatomik bölgenin kanlanma ve biyomekanik farklılıklarından ötürü kaynama sırasında çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Spinopelvik parametrelerin pelvis ve kalça biyomekaniğinde etkili olduğu, sagital denge ve kalçanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Travmatik FBK geçiren hastaların kırıklarının ve takiplerindeki bulgularının hastaya ait radyografik spinopelvik parametreler ile ilişkisini ortaya koymak ve bu parametrelerin komplikasyonlar üzerindeki etkisini incelemek amaçlandı. Hastalar ve yöntem: Araştırma tek merkezli ve retrospektif olarak planlandı. Çalışma grubu birinci seviye travma merkezi bir akademik hastanenin 2010-2021 tarihleri arasında travmatik FBK nedeniyle opere olan 18-60 yaş arasındaki hastalarının değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, şizofreni, parkinson, demansı ile metabolik veya onkolojik kemik hastalığı olanlar, primer artroplasti uygulananlar ve 18 yaş altı ile 60 yaş üstü hastalar çalışma dışında bırakıldı. Toplam 96 hasta (34 kadın, 62 erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastaların %64.6 sı erkek %35.4 ü kadındı. Hastalara yapılan son kontrollerde ağrı için vizüel analog skala (VAS) skoru, SF-12 mental ve fiziksel skorları ile Harris kalça skorları ve demografik özellikleri alındı. Radyografik olarak ayakta kalça anteroposterior (AP) ve lateral, pelvis AP, lumboksakral vertebra AP-lateral görüntüleri ile oturarak lumbosakral vertebra lateral grafileri alındı. Ayrıca femur anteversiyonu ölçümü için bilgisayarlı tomografi görüntülemesi yapıldı. Alınan görüntüler üzerinde sakral slope, pelvik tilt, pelvik insidans ve sakral slope değişimi ile femoral anteversiyon açıları ölçüldü. Hastalar radyolojik olarak avasküler nekroz (AVN), kısalık, varus ve reoperasyon meydana gelmesi açısından değerlendirildi. Hastaların preoperatif radyolojik görüntülerinden Pauwels, Garden ve AO'ya göre kırık sınıflaması yapıldı. Ölçülen spinopelvik parametreler ile kırık oluşum mekanizması ve komplikasyonlar arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Hastaların takip süresi ortalaması 62.8±32.5 aydı. Major komplikasyon oranı %41.66 idi. Son kontrollerinde radyolojik olarak hastaların %26.04'ünde AVN, %26'sında varus, %34.37'sinde kısalık, %20.83'ünde reoperasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Femoral neck fractures (FNF) are very common among femur fractures, especially in the elderly population. These fractures occur mostly in the young population with high-energy traumas such as motorcycle accidents, falls from a height, and traffic accidents. In these fractures, various complications are encountered during union due to the blood supply and biomechanical differences of the anatomical region where the fracture is located. It is stated that spinopelvic parameters are effective in pelvis and hip biomechanics, and sagittal balance and hip should be evaluated as a whole. It was aimed to reveal the relationship between the fractures and follow-up findings of patients who had traumatic FNF and the radiographic spinopelvic parameters of the patient and to examine the effects of these parameters on complications. Patients and method: The research was planned as a single center and retrospective. The study group was formed by evaluating patients between the ages of 18-60 who were operated for traumatic FNF between 2010-2021 in an academic hospital with a first level trauma center. Patients with chronic renal failure, diabetes mellitus, schizophrenia, Parkinson's disease, dementia, metabolic or oncological bone disease, those who underwent primary arthroplasty, and patients under the age of 18 and over 60 were excluded from the study. A total of 96 patients (34 female, 62 male) were included in the study. 64.6% of the patients were male and 35.4% were female. Visual analog scale (VAS) score for pain, SF-12 mental and physical scores, Harris hip scores and demographic characteristics were taken at the final controls of the patients. Radiographically standing hip anteroposterior (AP) and lateral images, pelvis AP, lumbosacral vertebra AP-lateral images, and sitting lumbosacral vertebra lateral radiographs were taken. In addition, CT imaging was performed for measurement of femoral anteversion. Sacral slope, pelvic tilt, pelvic incidence and sacral slope change and femoral anteversion angles were measured on the images taken. The patients were evaluated radiologically for the occurrence of avascular necrosis (AVN), shortness, varus and reoperation. Fracture classification was made according to Pauwels, Garden and AO from the preoperative radiological images of the patients. The relationship between the measured spinopelvic parameters and the mechanism of fracture formation and complications were examined. Results: The mean follow-up period of the patients was 62.8±32.5 months. Major complication rate was 41.66%. At the last follow-up, AVN was detected in 26.04% of the patients, varus in 26%, shortness in 34.37%, and reoperation in 20.83% of the patients radiologically.