ABO uygunsuzluğu olan yenidoğanlarda kordon kanı karboksihemoglobin düzeyinin patolojik sarılığı öngörmede rolü
The role of cord blood carboxyhemoglobin level in prediction of pathological january in newborn with ABO incompliance
  1. Tez No: 929561
  2. Yazar: SERDAR MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğan döneminin sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Hayatın ilk günlerinde sıklıkla karşılaşılan yenidoğan sarılığı gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur. Amacımız primer tanısı indirekt hiperbilirubinemi olan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen geç preterm ve term yenidoğanların kord kan COHb düzeyini saptamak, ABO uygunsuzluğu olan yenidoğanlarda patolojik hiperbilirubinemiyi öngörmede kord COHb düzeyinin etkisini saptamaktı. Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne 1 Eylül 2022 ile 1 Şubat 2023 tarihleri arasında indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılan 676 olgu incelendi. Term ve geç preterm yenidoğanların doğum tarihi, cinsiyeti, doğum kilosu, doğum şekli, gestasyon haftası, postnatal yaş, yatış kilosu, tartı kaybı yüzdesi, yatış öncesi beslenme şekli (anne sütü, anne sütü+formula, formula), anne yaşı, annenin parite sayısı, akraba evliliği öyküsü, ailede sarılık öyküsü; yatış total bilirubin, direkt bilirubin düzeyi anne kan grubu, bebek kan grubu, direkt Coombs testi, yatış hematokrit düzeyi, kord kan gazı COHb düzeyi, kord kan gazı bilürübin düzeyi; verilen tedavi şekli (fototerapi/kan değişimi/IVIG), fototerapi süresi ve yatış süresini içeren klinik bilgi ve parametreleri kaydedildi. Çalışmamızda kordon kanı ortalama COHb düzeyiyi %2,28±1,59 saptanırken ABO uygunsuzluğu olanlarda %2,44±1,47 iken ABO uygunsuzlığu olmayanlarda %2,31±1,41 saptandı. Aralarında istatiksel anlamlı fark saptanmadı. ABO uygunsuzluğu olanlar direkt Coombs testine göre iki alt gruba ayrıldığında (üçlü grup) direkt Coombs (+) ABO uygunsuzluğunda ortalama COHb düzeyleri %2,63±1,55 iken direkt Coombs negatif olanlarda %2,31±1,42 olduğu, ABO uygunsuzluğu olmayanlarla aralarındaki farkın istatiksel anlamlı olmadığı saptandı (p=0.43). Sonuç olarak kordon kan gazı incelemesinde saptanan COHb'nin yüksek hemoglobin döngüsünün erken bir belirteci olsa da çalışmamızda ABOuygunsuzluğu olanlarda kord düzeyleri ABO uygunsuzluğu olmayanlardan farklılık göstermedi ve tek başına COHb tedavi ihtiyacı olacak hiperbilirubinemili yenidoğanları tespit edemeyeceğini düşündük. COHb kord kanı ortalama değerinin postnatal daha sonraki dönemlere göre daha yüksek olduğunu saptadik.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is one of the most common problems of the neonatal period. Neonatal jaundice, which is frequently encountered in the first days of life, is a condition that can sometimes lead to undesired deaths and long-term neurological sequelae due to the neurotoxic effect of bilirubin if the necessary treatment is not applied. Our aim is to determine the cord blood COHb level of late preterm and term newborns whose primary diagnosis is indirect hyperbilirubinemia and who are hospitalized in the neonatal intensive care unit, to find the correlation between cord COHb levels and cord bilirubin levels,and to reflect the variability of COHb level according to the presence of hemolysis in the etiology. In our study, 676 patients hospitalized in the neonatal intensive care unit of Health Sciences University Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hospital between September 1, 2022 and February 1, 2023 due to indirect hyperbilirubinemia were analyzed. Date of birth,gender, birth weight, mode of delivery, week of gestation, postnatal age, hospitalization weight, percentage of weight loss, pre-hospital feeding style (breast milk, breast milk + formula, formula), maternal age, mother's parity of term and late preterm newborns number, history of consanguineous marriage, family history of jaundice; hospitalization total bilirubin, direct bilirubin level maternal blood group, infant blood group, direct Coombs test, hospitalization hematocrit level, cord blood gas COHb level, cord blood gas bilirubin level; The clinical information and parameters including the type of treatment given (phototherapy/exchange transfusion/IVIG), duration of phototherapy and length of hospitalizasyon were recorded. In our study, the mean COHb level in cord blood was found to be 2.28%±1.59%, while it was 2.44%±1.47% in patients with ABO incompatibility and 2.31%±1.41% in those without ABO incompatibility. No statistically significant difference was found between them. When those with ABO incompatibility were divided into two subgroups (three groups) according to the direct Coombs test, the mean COHb levels were 2.63±1.55% in direct Coombs (+) ABO incompatibility, while it was 2.31%±1.42% in those with direct Coombs negative results. It was found that the difference between those who did not and those who did not was statistically significant (p=0.43). In conclusion, although COHb detected in cord blood gas analysis is an early marker of high hemoglobin cycle, in our study, cord levels in patients with ABO incompatibility did not differ from those without ABO incompatibility, and we thought that COHb alone could not detect newborns with hyperbilirubinemia who would need treatment. We found that the mean value of COHb cord blood was higher than in the later postnatal periods.