ABO uygunsuzluğu olan yenidoğanlarda kordon kanı total bilirubin düzeyinin patolojik sarılığı öngörmede rolü
The role of umbilical cord blood total bilirubin level in predicting pathological jaundice in newborns with ABO incompatibility
- Tez No: 929562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NARTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yenidoğan sarılığı sık görülen bir hastalıktır. Yenidoğanların %80'inden fazlasında görülür. Ciddi bir morbidite sebebidir. Bilirubinin beyinde yaptığı toksisitenin ilk hafta içinde görülen bulguları akut bilirubin ensefalopatisi; kronik ve kalıcı sekelleri ise kernikterus olarak tanımlanır. Bilirubin ensefalopatisinden en çok etkilenen bölgeler bazal ganglionlar, hipokampus, substansia nigra ve çeşitli kranial sinirlerdir. Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 1 Eylül 2022 ile 1 Şubat 2023 tarihleri arasında doğan yenidoğanlar alındı. Gestasyon haftası 37'nin altında olanlar, doğum ağırlığı 2500 gram altında olanlar, sarılığa neden olabilecek ek hastalığı olanlar, kord kanı total bilirubin düzeyine ulaşılmayanlar alınmadı. Çalışmaya alınan olgular önce ABO uygunsuzluğu durumuna göre iki gruba ayrılarak iki grup halinde; daha sonra ABO uygunsuzluğu olanlar Direkt Coombs sonucuna göre iki alt gruba ayrılarak üç grup halinde incelendi. Çalışmamızda yapılan gruplar arasında kordon kanı total bilirubin düzeylerinde anlamlı ilişki saptanmamıştır (1,48 vs 1,19 vs 1,13 mg/dl p>0,05).
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is a common disease. It occurs in more than 80% of newborns. It is a serious cause of morbidity. Symptoms of bilirubin toxicity to the brain in the first week are defined as acute bilirubin encephalopathy; chronic and permanent sequelae are defined as kernicterus. The areas most affected by bilirubin encephalopathy are the basal ganglia, hippocampus, substantia nigra, and various cranial nerves. This study was conducted in Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi. Newborns born between 01.09.2022 and 01.02.2023 were recruited. Those with gestational age below 37, birth weight below 2500 grams, those with additional disease that may cause jaundice, and those whose cord blood total bilirubin level was not found were not included. The cases were first divided into two groups according to the ABO incompatibility status; then, those with ABO incompatibility were divided into two subgroups according to the Direct Coombs result and examined in three groups. No significant correlation was found between the groups in our study in terms of total bilirubin levels in cord blood (1.48 vs 1.19 vs 1.13 mg/dl p>0.05). There was a significant difference between the cases with and without ABO incompatibility in terms of need for phototherapy (24.4% vs.