Sarkoidoz olgularında oküler yüzey ve meibomian bez değişikliklerinin korneal topografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ocular surface and meibomian gland changes in sarcoidosis cases by corneal topography
- Tez No: 929571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TUTAŞ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sarkoidoz tanılı hastalarda oküler ön yüzey, meibomian bez ve korneal aberas-yonlarındaki değişiklikleri korneal topografi ile değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Sarkoidoz tanılı olgular ve sağlıklı gönüllüler (kontrol grubu) ça-lışmaya alındı. Tüm olguların tam oftalmolojik muayenesi yapıldı. Sarkoidoz evresi, hastalık süresi, Anjiyotensin converting enzim (ACE) düzeyleri ve sistemik tedavi kul-lanımı kaydedildi. Topografi eşliğinde non-invazif gözyaşı kırılma zamanı (NI-GKZ), meibografi ile meibomian bez kayıp oranına göre evreleme, keratometrik veriler ve korneal santral 6mm'deki total yüksek sıralı, koma ve sferik aberrasyonlar değerlendi-rildi. Bulgular: Araştırmaya 102 sarkoidoz hastası, 50 sağlıklı gönüllü kontrol grubu katıl-dı. Hastaların 14'ü ek hastalık kriteri nedeniyle dışlandı. Bu hastalar dışlandıktan sonra çalışmaya 88 hasta ve 50 kontrol olgularının toplam 276 gözü dahil edildi. Sarkoidoz grubunun yaş ortalaması 49,46±10,58(24-76), kontrol grubunun 39,22 ± 10,28 (22-63) idi. Hasta ve kontrol gruplarında cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptandı (p0,05). Sonuç: Sarkoidoz hastaları korneal topografi ile objektif olarak değerlendirildiğinde kuru göz ve meiboiman bez disfonksiyonu hasta grubunda kontrol grubuna göre daha sık gözlenmiştir. Bu nedenle sarkoidoz hastalarının oküler yüzey değişiklikleri, kuru göz ve MBD açısından düzenli takibi yapılmalı, gerektiğinde tedavisi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the changes in the ocular surface, meibomian glands, and corneal aberrations in patients diagnosed with sarcoidosis using corneal topography. Materials and Methods: Cases diagnosed with sarcoidosis and healthy volunteers (control group) were included in the study. A complete ophthalmologic examination was conducted for all cases. Sarcoidosis stage, disease duration, levels of Angiotensin Converting Enzyme (ACE), and the use of systemic treatment were recorded. Non-invasive tear break-up time (NI-TBUT) with topography, staging based on meibomian gland loss rate using meibography, keratometric data, and evaluation of total higher-order, coma, and spherical aberrations at the corneal central 6mm were performed. Results: A total of 102 sarcoidosis patients and 50 healthy volunteers were included in the study. 14 patients were excluded due to additional disease criteria. After excluding these patients, the study included 88 patients and 50 control subjects, totaling 276 eyes. The mean age of the sarcoidosis group was 49.46±10.58 (24-76), while the mean age of the control group was 39.22±10.28 (22-63). There was a statistically significant difference in terms of gender distribution between the patient and control groups (p0.05). Conclusion: When sarcoidosis patients were objectively evaluated with corneal topog-raphy, dry eye and meibomian gland dysfunction were more frequently observed in the patient group compared to the control group. Therefore, regular monitoring of ocular surface changes, dry eye, and meibomian gland dysfunction should be conducted in sarcoidosis patients, and treatment should be administered when necessary.