6 ay- 3 yaş arası vitamin B12 eksikliği olan çocuklarda serum neudesin ve bdnf düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of serum neudesin and bdnf levels in children between 6 months and 3 years with vitamin B12 deficiency
- Tez No: 929570
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç Vitamin B12 (B12) hücre bölünmesi ve büyümesi için gerekli olan, santral sinir sisteminin gelişiminde, DNA ve RNA sentezinde ve miyelinizasyonda kritik bir rol oynayan esansiyel bir vitamindir. Özellikle beyin gelişiminin devam ettiği ilk 3 yaşta vitamin B12 eksikliği olması nörokognitif fonksiyonlarda bozukluklara neden olur. Neudesin (neuron-derived neurotrophic factor; NENF), başlıca santral sinir sisteminden salgılanan, nöron farklılaşması ve sağ kalımında rol oynayan, membran ilişkili progesteron reseptör (MAPR) ailesine ait bir nörotrofik faktördür. Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), kongnitif fonksiyonlar ve hafıza üzerinde kritik rol oynayan, nöron ve glial hücrelerin gelişiminin kontrolünü sağlayan ve nöroproteksiyonda fonksiyonu olan, düzenleyen nörotrofin ailesine ait bir proteindir. Birçok çalışma, NENF'in ve BDNF'nin nöronal gelişim ve fonksiyon için kritik bir faktör olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı vitamin B12 eksikliği olan ve normal vitamin B12 düzeyine sahip çocuklar arasında serum neudesin ve BDNF düzeylerini karışılaştırarak, santral ve periferik sinir sisteminin gelişmesinde ve sürdürülmesinde etkili olan neudesin ve BDNF ile vitamin B12 arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Materyal ve Metot Bu çalışmaya araştırma grubu olarak Bezmialem Vakıf Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne 01.03.2023-01.06.2023 tarihleri arasında başvuran 6 ay – 3 yaş arası vitamin B12 eksikliği (
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives Vitamin B12 (B12) is an essential vitamin required for cell division and growth, and plays a critical role in the development of the central nervous system, DNA and RNA synthesis, and myelination. Vitamin B12 deficiency causes disorders in neurocognitive functions especially in the first 3 years of age, when brain development continues. Neudesin (neuron-derived neurotrophic factor; NENF) is a neurotrophic factor belonging to the membrane-associated progesterone receptor (MAPR) family, which is primarily secreted from the central nervous system and plays a role in neuron differentiation and survival. Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) is a protein belonging to the neurotrophin family, which plays a critical role in cognitive functions and memory, controls the development of neurons and glial cells, and has a function in neuroprotection. Many studies show that NENF and BDNF are critical factors for neuronal development and function. The aim of this study is to compare serum neudesin and BDNF levels between children with vitamin B12 deficiency and normal vitamin B12 levels and to examine whether there is a relationship between vitamin B12 and neudesin and BDNF, which are both effective in the development and maintenance of the central and peripheral nervous system. Material and Method As the study group, 26 children aged between 6 months and 3 years with vitamin B12 deficiency (