19. yüzyılda Kore'de Donghak Hareketinin doğuşu ve politik yansımaları
The emergence of the Dongak Movement in Korea in the 19th century and its political reflections
- Tez No: 929595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL IŞIK BOSTANCI, PROF. DR. MAHMUT ERTAN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Donghak Hareketi, 1894-1895 yıllarında Kore'de köylülerin sosyal adalet ve eşitlik talepleriyle isyan etmeleriyle büyük bir boyuta ulaşmıştır. Hareketin temel felsefesi, bireyin kendi içindeki Tanrı'yı bulmasını savunan Hanullim kavramına dayanırken, toplumsal düzeni değiştirmeye yönelik radikal talepler içermiştir. Zamanla siyasi bir karakter kazanan bu hareket, Çin-Japon rekabetinin merkezinde yer almış ve Kore'nin modernleşme sürecine dolaylı yoldan katkıda bulunmuştur. Donghak isyanı, Choson Hanedanlığı'nın zayıflığını gözler önüne sererek Japonya'nın Kore üzerindeki hâkimiyetini kolaylaştırmış ve Kore'nin sömürgeleştirilmesine giden yolu açmıştır. Tez, Donghak Hareketi'nin Kore halk direnişleri üzerindeki etkisini ve modern Kore'nin oluşum sürecindeki rolünü değerlendirerek, Doğu Asya tarihine dair özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Donghak Movement reached a large scale in Korea between 1894 and 1895 when peasants rebelled demanding social justice and equality. The fundamental philosophy of the movement was based on the concept of Hanullim, which advocates for individuals to find the God within themselves, and it included radical demands aimed at changing the social order. Over time, this movement gained a political character, became central to the China-Japan rivalry, and indirectly contributed to Korea's modernization process. The Donghak Rebellion exposed the weakness of the Joseon Dynasty, which facilitated Japan's dominance over Korea and paved the way for Korea's colonization. This thesis aims to offer a unique contribution to East Asian history by evaluating the impact of the Donghak Movement on Korean popular resistance and its role in the formation process of modern Korea.