Patellofemoral ağrı sendromunda nöromusküler egzersiz eğitiminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of neuromuscular exercise training in patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 929619
  2. Yazar: BÜŞRA ARISÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, patellofemoral ağrı sendromlu bireylerde nöromusküler egzersiz eğitimi programının etkinliğini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 50 gönüllü patellofemoral ağrı sendromlu birey katıldı. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle iki eşit gruba ayrıldı. Her iki gruba da 12 hafta, haftada 3 gün geleneksel fizik tedavi yöntemleri uygulanmış olup egzersiz grubuna ek olarak Nöromusküler egzersiz eğitimi programı uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Katılımcıların ağrı düzeylerinin değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonellik değerlendirmesi için Kujala Patellofemoral Ağrı Skalası ve 30 saniye otur kalk testi, denge değerlendirmesi için Y Denge Testi (YDT), fiziksel aktivite düzeyi değerlendirmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (UFAA- Kısa Form) ve uyku kalitesi değerlendirmesi için Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Tedavi sonrası egzersiz ve kontrol gruplarının her ikisinde de grup içi değerlendirmelerde VAS, Kujala ölçeği, 30 saniye otur kalk testi, UFAA- Kısa Form, PUKİ ve YDT bulgularında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler görüldü.(p0.05) Bu çalışmanın sonucunda, Nöromusküler egzersiz eğitimi programının patellofemoral ağrı sendromlu bireylerin tedavisine dahil edilmesinde özellikle faydalı olabileceği düşünülmektedir. Nöromusküler egzersiz eğitiminin geleneksel egzersiz programına eklenmesiyle ağrı, denge, fiziksel aktivite ve fonksiyonellik parametrelerinde anlamlı değişiklikler oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effectiveness of a neuromuscular exercise training program in individuals with patellofemoral pain syndrome. Fifty volunteers with patellofemoral pain syndrome participated in the study. Participants were divided into two equal groups by randomization. Both groups received conventional physical therapy methods for 12 weeks, 3 days a week, and a neuromuscular exercise training program was applied in addition to the exercise group. Sociodemographic information of the participants was recorded. Visual Analog Scale (VAS) was used to assess the participants' pain levels, Kujala Patellofemoral Pain Scale and 30-second sit-to-stand test were used for functionality assessment, Y Balance Test (YDT) was used for balance assessment, International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IFQQ) was used for physical activity level assessment, and Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used for sleep quality assessment. After treatment, statistically significant changes were observed in the VAS, Kujala scale, 30-second sit-to-stand test, UFAA-Short Form, PSQI and YDT findings in both exercise and control groups. (p0.05) As a result of this study, it is thought that the neuromuscular exercise training program may be particularly useful in the treatment of individuals with patellofemoral pain syndrome. It is observed that the addition of neuromuscular exercise training to the traditional exercise program creates significant changes in pain, balance, physical activity and functionality parameters.