Gebelikte video konferans yöntemiyle verilen bireyselleştirilmiş bebek bakımı eğitiminin primipar annelerin kaygısı ve bebek bakımı öz güvenine etkisi
The effect of individualized baby care education given by video conference during pregnancy on anxiety and baby care self-confidence of primiparous mothers
  1. Tez No: 929618
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜLSÜM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma 34 hafta ve üzeri ilk defa doğum yapacak gebelere video konferans yöntemi ile verilen bireyselleştirilmiş bebek bakımı eğitiminin annenin kaygısı ve bebek bakımı özgüvenine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel araştırmada Kuşadası ilçesinde yaşayan, 34⁰⁻⁷- 40⁰⁻⁶ gestasyonel haftalarda ve 19-39 yaşlarındaki, primipar gebeler örnekleme alınmıştır. Veriler 23 Ekim 2023-28 Ekim 2024 tarihleri arasında Kuşadası Devlet Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine gelen gebelerden toplanmıştır. Çalışma grubundaki gebelere (n=33) ihtiyaçlarına yönelik ve bireyselleştirilmiş olarak birebir, 40'ar dakikalık 2 oturumda bebek bakımı konusunda video konferans yöntemiyle eğitim verilmiştir. Eğitim sonrası eğitim içeriği gebelerle WhatsApp uygulaması üzerinden paylaşılmıştır. Kontrol grubundaki gebeler (n=33) ise rutin doğum öncesi ve sonrası bakım ve eğitimleri almışlardır. Verilerin toplanmasında Gebeyi Tanıtıcı Form, Bebek Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Pharis Özgüven Ölçeği (PÖÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklemler t testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare Bağımsızlık Analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effects of individualized infant care training given to pregnant women who are 34 weeks and older and giving birth for the first time via video conference on mothers' anxiety and infant care self-confidence. Materials and Methods: In a randomized controlled experimental study, primiparous pregnant women living in Kuşadası district, aged 19-39 years and 34⁰⁻⁷-40⁰⁻⁶ weeks of gestation were included in the sample. Data were collected from pregnant women who came to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of Kuşadası State Hospital between October 23, 2023 and October 28, 2024. Pregnant women in the study group (n=33) were given one-on-one, 40-minute sessions of video conference on baby care according to their needs. After the education, the education content was shared with the pregnant women via WhatsApp application. Pregnant women in the control group (n=33) received routine prenatal and postnatal care and education. Pregnant Women Identification Form, Baby Information Form, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Pharis Self-Confidence Scale (PSS) were used to collect data. In the evaluation of the data, independent samples t test, Mann-Whitney U test, Chi-Square Independence Analysis and Spearman correlation analysis were used.