2020 yılları sonrası animasyon sinemasında mitler, büyüme serüvenleri ve akışkan cinsiyet kavramı
Myths, growth spurts and the concept of fluid gender in post 2020 animation cinema
- Tez No: 929698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan animasyon sineması teknolojik imkanlar sebebi ile gerek konu gerek biçim olarak çeşitlenmiştir. Genellikle çocuklar için yapılan filmler ile bilinen animasyon sineması günümüzde yetişkinlere yönelik birçok konuyu da işlemektedir. Animasyon filmlerinde masallardan ve mitolojik öykülerden sıklıkla yararlanıldığı görülmektedir. Mitolojik öyküler sinema dâhil birçok sanat dalına konu olmuştur. Mitolojik hikayeler toplumların yaratılışlarını, hayatta kalma mücadelelerini, inançlarını ve korkularını taşır. Sinema da hikayelere dayalı bir sanat dalı olduğu için mitolojik öykülerin ve öğelerin kullanıldığı filmlere sıklıkla rastlanmaktadır. Çocuklara yönelik bir tür olarak öne çıkması sebebi ile ders verici masallardan yararlanılırken iyi ve kötü karakterler arasındaki keskin farklar ortaya çıkmaktadır. Tıpkı mitolojik öykülerde olduğu gibi animasyon sinemasında da kahramanlar uzun yolculuklara çıkar. Kahraman bu yolculuklar sırasında yaşadığı maceralar ile beraber büyür ve gelişir. Bu büyüme ve gelişmelerin içerdiği serüvenlere günümüz animasyon filmlerinde toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsellik konuları da dahil olmuştur. Toplumun kadın ve erkek olarak zıt kutba yerleştirdiği karakterler değişkenlik göstererek alışıldık kahraman erkek figürü ve yardım isteyen kadın figürü değişiklik göstermiştir. Toplumsal cinsiyet rollerinin dışında kalan karakterler cinsel çeşitlilik kavramının sinemada önünü açmıştır. Queer kavramı birçok cinsiyet yönelimini aynı çatı altında toplar hatta cinsel yönelim belirtmek istemeyen bireyleri de kapsamaktadır. Akışkan cinsiyet kavramı 1940-1950 yıllarında Kinsey'in Raporları ile ilk kez tartışmaya açılır. Kinsey Skalası adı verilen tabloda toplumsal cinsiyet rolleri dâhil hiçbir cinsiyetin kalıcı olmadığı, akışkan olduğu zaman zaman değişkenlik gösterdiği ifade edilir. Bireyler deneyimleri sonucunda yaşamları boyunca farklı cinsel yönelimlere sahip olabilir. Sinema toplumdan beslenen bir sanat dalı olarak queer karakterlere yer verir. Günümüz animasyon sinemasında da queer bireylere ve akışkan cinsiyet kimliğine sahip karakterlere sıkça rastlandığı gözlemlenmiştir. Bu sebep ile animasyon sinemasında mitolojik öyküler ve öğeler, büyüme serüvenleri bağlamında akışkan cinsiyet kavramının kullanım biçimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Animation cinema, which has a long historical background, has become an important field due to technological possibilities. It has diversified both in subject matter and form. Animated cinema, which is generally known for films made for children, is nowadays aimed at adults. It also deals with many issues. Animated films are based on fairy tales and mythological stories are frequently utilized. Mythological stories are used in many arts including cinema. has been the subject of many branches. Mythological stories tell of the creation of societies, their survival their struggles, their beliefs and their fears. Cinema is also an art form based on stories. As such, films that use mythological stories and elements are frequently encountered. While teaching tales are utilized because they stand out as a genre for children sharp differences between good and bad characters emerge. Just like in mythological stories as in animated cinema, the protagonists go on long journeys. The protagonist It grows and develops with the adventures it experiences during its journeys. This growth and gender roles in today's animated films and the adventures that these developments involve. issues of sexuality have also been included. The opposite polarity that society places between men and women characters alternate between the usual heroic male figure and the female figure asking for help. figure has changed. Characters who fall outside gender roles are sexualized. paved the way for the concept of diversity in cinema. The notion of queer is a concept that and even includes individuals who do not wish to specify their sexual orientation. Fluid The concept of gender was discussed for the first time in 1940-1950 with Kinsey's Reports. Kinsey In the so-called Scale, no gender, including gender roles, is permanent, It is stated that it is fluid and varies from time to time. Individuals experience as a result, they may have different sexual orientations throughout their lives. Cinema is about society queer characters as an art form that feeds on queer characters. In today's animated cinema queer individuals and characters with fluid gender identities are frequently encountered observed. For this reason, mythological stories and elements in animation cinema, growth The use of the concept of fluid gender in the context of their adventures will be examined.