COVİD-19 PNÖMONİSİ GEÇİREN HASTALARDA GEÇ DÖNEM PULMONER KOMPLİKASYONLARIN ARAŞTIRILMASI
RESEARCH OF LATE PULMONARY COMPLICATIONS IN PATIENTS WITH COVID-19 PNEUMONIA
  1. Tez No: 929721
  2. Yazar: ECEM AY TALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer amacımız Covid-19 pnömonisi olan hastalarda akut enfeksiyon döneminde izlenen Torak BT bulgularının, hastaların takipleri süresince gerileyip gerilemediğinin tespit edilmesi ve bununla ilişkili olabilecek faktörlerin saptanmasıdır. Takiplerde izlenebilecek DLCO kaybının tayin edilmesi ve buna neden olabilecek faktörlerin tespiti ise çalışmamızın sekonder amacıdır. Gereç ve yöntemler: Çalışmamız hastane tabanlı, tek merkezli olan prospektif kesitsel bir çalışmadır. Mart 2020- Mart 2021 tarihlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ndeki pandemi servisinde Covid-19 pnömonisi ön tanısı ile yatırılan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu hastalardan toraks BT görüntülemesi olan ve Covid PCR testi pozitif olan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Covid-19 pnömonisi nedeni ile servisimizde takip edilen 100 hasta taburculuk sonrası 3. ay, 6. ay ve 12. ayda kontrole çağrılmıştır. Toraks BT tutulumları, SFT ve DLCO değerleri, taburculuk sonrası semptomları ve saturasyonları detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların başvurularında toraks BT tutulumlarının çoğunlukla karma ve periferik yerleşimli, bilateral ve alt loblarda olduğu, en sık tutulan lobun ise sağ alt lob olduğu tespit edilmiştir. Kontrollerinde toraks BT'deki parankim tutulumlarının zamanla gerilediği ve bir yılın sonunda %86,7'sinin normale döndüğü saptanmıştır. Parankimlerinde tam olarak düzelme izlenmeyen olguların çoğunlukla ix tutulum paterni buzlu cam olup bunu ikinci sırada fibrozis izlemektedir. 3. ay ve 6. ay kontrollerinde parankim lezyonlarının gerilemesi yaş ile ters orantı gösterirken, 1 yılın sonunda bu faktörün etkili olmadığı görülmüştür. Ayrıca 3. ay ve 6. ay kontrollerinde parankim lezyonları gerileyen hastaların yatışta hidroksiklorokin alma oranı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Her üç kontrolde de radyolojik olarak tam rezolüsyon izlenen hastaların yatışları süresinde daha az oksijen desteğine gerek duymuş olduğu ve bunun 6. ve 12. ay BT'lerinde istatistiksel anlamlılık gösterdiği tespit edilmiştir. Takiplerde DLCO kaybının zaman içinde azaldığı ve 1 yılın sonunda olguların %81,4'ünün DLCO kaybı olmadığı izlenmiştir. 12. aydaki DLCO kaybına etki eden faktörlere bakıldığında sigara dışında, DLCO kaybını etkileyen anlamlı bir bulgu saptanmamıştır. Sonuç: Covid-19 pnömonisi olan hastaların zamanla toraks BT tutulumlarının gerilemekte olduğu ve bir yılın sonunda çoğunlukla sekelsiz iyileşme izlendiği tespit edilmiştir. Yatışta görülen yaygın akciğer tutulumunun ve artmış oksijen ihtiyacının, solunum fonksiyonlarının uzun dönem takibi üzerinde belirleyici etkisi olmaması umut vericidir. Ancak uzun dönem solunum fonksiyon ve radyolojik takibin yapıldığı daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our primary aim in our study is to determine whether the thoracic CT findings observed during the acute infection period in patients with Covid-19 pneumonia regress during the follow-up of the patients and to determine the factors that may be related to this. The secondary aim of our study is to determine the DLCO loss that can be observed in the follow-ups and to determine the factors that may cause this. Materials and methods: Our study is a hospital-based, single-center prospective cross-sectional study. Between March 2020- March 2021, in the pandemic service of Saglik Bilimleri University Kartal Dr. Lutfi Kırdar City Hospital Chest Diseases Clinic with a diagnosis of Covid-19 pneumonia were included in our study. Among these patients, patients with thorax CT imaging and positive Covid PCR test were included in our study. 100 patients followed up in our service due to Covid-19 pneumonia were called for control at the 3rd, 6th and 12th months after discharge. Thorax CT uptake, PFT and DLCO values, post-discharge symptoms and saturations were evaluated in detail. Results: It was determined that thorax CT involvements were mostly mixed and peripherally located, bilateral and in the lower lobes, and the most frequently involved lobe was the right lower lobe. It was found that parenchymal involvement in thorax CT regressed over time and 86.7% returned to normal at the end of one year. In the cases whose parenchyma did not fully recover, the involvement pattern is mostly ground glass, followed by fibrosis in the second place. While the regression of parenchymal lesions was inversely proportional to age at the 3rd and 6th month controls, it was seen that this factor was not effective at the end of 1 year. In addition, the rate of taking hydroxychloroquine at hospitalization was found to be xi significantly higher in patients whose parenchymal lesions regressed at the 3rd and 6th month controls. It was determined that patients with complete resolution radiologically in all three controls required less oxygen support during their hospitalization, and this showed statistical significance in 6th and 12th month CT scans. In the follow-ups, it was observed that DLCO impairment decreased over time and at the end of 1 year, 81.4% of the cases hadn't got impaired DLCO. Considering the factors affecting DLCO impairment at 12 months, no significant finding was found, except smoking. Conclusion: It has been found that patients with Covid-19 pneumonia have a regression in thorax CT uptake over time, and mostly recover without sequelae at the end of one year. It is promising that widespread lung involvement and increased oxygen demand at hospitalization do not have a decisive effect on long-term followup of respiratory functions. However, more studies with long-term pulmonary function and radiological follow-up are needed.