Aliağa ve yakın çevresinde yaşayan bir kültürel miras olarak dokumacılık ve bölgedeki tarihi
Weaving as a living cultural heritage in Aliağa and its surroundings and its history in the region
  1. Tez No: 929723
  2. Yazar: FERİT BAYCUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan dokumacılığın özellikle Anadolu coğrafyasında çok önemli yer edindiği ve binlerce yıllık geçmişe uzanan bu önemli sektörün, geçmişten günümüze uzandığı yolculuğun, Aliağa ve çevresinde incelenmesini konu olarak ele alındığı bu tezde, dokumacılığın tarihi gelişimi, hayvan postu yerine insanlığın bu önemli gelişmeyi nasıl sağladığı, dokumacılığın günümüze yakın dönemlere kadar etkilerini devam ettirirken unutulmaya yüz tutmasındaki asıl nedenler ve üretim yerlerinin tespiti ile üretim sorunları amaç edinilmiştir. Dokumacılık konusu araştırılırken genelden özele bir yöntem ile, araştırma sahamız olan bölgenin arkeolojik tarihinin Neolitik Dönem'e uzandığı bilinmektedir. Bu bağlamda bölgede dokuma ile ilgili arkeolojik kazılarda ve araştırmalarda elde edilen ilk aletlerin değerlendirilmesi amaçlanmış, bu aletlerin zaman içerisinde nasıl bir değişim sürecinden geçtiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu aletlerin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve günümüzdeki endüstriyel dokumacılığa uzanan üretim biçimleri, metot ve gereçleri ile üretilen dokuma eşyaları bölgede bizzat incelenerek, belgelenerek, fotoğraflar ve çizimler ile bu tez çalışmasında kategoriler şeklinde eklenmiştir. Bu çalışmada Aliağa çevresinde unutulmaya yüz tutmuş olan dokumacılık, ele alınmıştır. Özellikle geleneksel el dokumasıyla üretilen ve bir zamanlar hem kullanım bakımından ve hem de ticari önemi olan dokumacılık ürünlerinin zaman içinde önemini kaybetmesindeki asıl nedenlere odaklanılmıştır. Tez çalışması kapsamında elde edilen kaynak ve verilere göre hareket edilerek, öncelikle dokumacılığın tarihçesi ile coğrafik olarak Aliağa ve çevresi araştırılmış, bu bağlamda elde edilen bulgular ve kaynaklara bağlı olarak tezin içeriği oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the historical evolution of weaving in Aliağa and its vicinity tracing its progression from antiquity to the present. It will explore the transition from animal skins to woven materials, investigate the primary factors contributing to the decline of weaving despite its lasting impact, and identify the production locales and associated challenges. The archaeological history of the region under investigation in the study of weaving extends back to the Neolithic period, employing a generic to specialized methodology. The objective was to assess the initial tools acquired from excavations and studies pertaining to weaving in the region, and to analyze the evolution of these tools over time. This thesis includes a comparative examination of the tools, production procedures, and equipment utilized in contemporary industrial weaving, together with the woven goods produced in the region, documented and categorized with images. This study examines weaving, a practice nearly forgotten in the Aliağa region. Utilizing the sources and data acquired during the dissertation study, the history of weaving and the geography of Aliağa and its vicinity were initially examined, and the dissertation's content was developed based on the findings and sources brought together in this respect.