Kolorektal kanser nedeniyle opere olan hastalarda anastomoz kaçağını tespit etmekiçin kullanılabilecek biyokimyasal belirteçlerin prognostik değeri
Prognostic value of biochemical markers for detecting anastomoticleakage following colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 929747
  2. Yazar: VOLKAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. FIRAT MÜLKÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolorektal kanser ameliyatları sonrasında ortaya çıkabilen anastomoz kaçağı gibi komplikasyonları önceden belirleyebilmek için postoperatif hematolojik parametreler (hemogram), C-reaktif protein (CRP), sodyum ve albümin gibi değerlerin prognostik rolünü değerlendirmektir. Yöntemler: Hastanemiz Genel Cerrahi Kliniğinde 2013 ve 2023 yılları arasında kolorektal kanser tanısıyla ameliyat edilip anastomoz yapılan hastalarda, anastomoz kaçağı gelişen ve gelişmeyen iki grup arasında postoperatif 3. ve 5. Gün WBC, PLT, Hgb, CRP, Albümin, NLR ve CAR değerleri hesaplandı. Bulgular: Toplamda 1860 hasta tarandı, 84 (%4) hastada anastomoz kaçağı tespit edildi. Anastomoz kaçağı tespit edilen grupta 84 hasta (%46,9) var iken, kontrol grubunda 95 hasta vardı (%53,1). Anastomoz kaçağı ortalama 6. (min:1-max:60) günde tespit edildi. Kontrol grubunda yer alan 95 hastanın %9,5 (n:9)'inde mortalite görülürken; anastomoz kaçağı olan 84 hastada bu oran %21,4 (n:18) olarak bulundu. Anastomoz kaçağı tespit edilen grupta hastanede yatış süresi belirgin uzundu (p:
Özet (Çeviri)
Title: Prognostic Value of Biochemical Markers for Detecting Anastomotic Leakage Following Colorectal Cancer Surgery Objective: This study aims to evaluate the prognostic role of postoperative hematological and biochemical parameters, including complete blood count (CBC), C-reactive protein (CRP), sodium, and albumin, in predicting complications such as anastomotic leakage after colorectal cancer surgery. Methods: The study included patients diagnosed with colorectal cancer who underwent surgery with anastomosis at General Surgery Clinic in our hospital between 2013 and 2023. Postoperative WBC, PLT, Hgb, CRP, Albumin, NLR, and CAR values on the 3rd and 5th days were calculated and compared between two groups: those with and without anastomotic leakage. Results: A total of 1860 patients were screened and anastomotic leakage was detected in 84 (4%) patients. There were 84 patients (46.9%) in the anastomotic leakage group and 95 patients (53.1%) in the control group. Anastomotic leakage was detected on average on the 6th day (min:1-max:60). While mortality was observed in 9.5% (n:9) of 95 patients in the control group, this rate was 21.4% (n:18) in 84 patients with anastomotic leakage. The duration of hospitalisation was significantly longer in the group with anastomotic leakage (p: