Bağlanma stilleri ve affetme düzeyinin evlilik doyumuna etkisi
The effect of attachment styles and forgiveness level on marital satisfaction
- Tez No: 929808
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada bağlanma stilleri ve affetme düzeyinin evlilik doyumuna etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 25 yaş ve üstünde en az 1 yıldır evli 316 kadın, 206 erkek toplam 522 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ), Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği (KİAÖ) ve Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutularak değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi, evlilik doyumu ve alt boyut puanlarının bağlanma stilleri ve kişilerarası ilişkilerde affetme puanları ile yordanması amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre Güvenli ve Kaygılı-Kararsız Bağlanma stili ile Evlilik Doyumu Ölçeğinin tüm alt boyutları arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Kaçınan Bağlanma stili ise Yakınlık, Ebeveynlik Anlayışı ve Öfke dışında tüm alt boyutlarla ilişkili bulunmuştur. Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği toplam puanı ile EDÖ'nun yalnızca Yakınlık ve Eşin Ailesiyle İletişim alt boyutları ilişkili çıkmış, diğer alt boyutlar ile arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. KİAÖ'nun Soruna Yönelme ve Olumluya Odaklanma alt boyutlarıyla da EDÖ'nun hiçbir alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Bağlanma stilleri ve affetme arasındaki ilişki de incelenmiş; Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeğinin tüm alt boyutlarının affetme ile anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuçlar üç bağlanma stilinin de evlilik doyumunda etkili olduğu fakat kişiler arası ilişkilerde affetmenin evlilik doyumuna etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bu araştırmanın bulgularının psikologlara, çift terapistlerine, aile danışmanlarına yol gösterici olacağı, mevcut literatüre katkı sağlayacağı ve özellikle affetmenin evlilik doyumuna etkisinin çıkmamasının gelecekteki çalışmalar için araştırmacılara yeni bir başlangıç noktası oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of attachment styles and forgiveness level on marital satisfaction. A total of 522 people, 316 females and 206 males, aged 25 and over and married for at least 1 year, participated in the study/research. Within the scope of the research, the Personal Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale (TDAS), the Scale of Forgiveness in Interpersonal Relationships (SFIR) and the Marital Satisfaction Scale (MSS) were administered to the participants. The obtained data were subjected to statistical analysis and Pearson correlation analysis was performed to determine the associations between the variables, and multiple linear regression analysis was performed to predict marital satisfaction and sub-dimension scores with attachment styles and forgiveness scores in interpersonal relationships. According to the findings of the study, the relationship between Secure and Anxious-Ambivalent Attachment styles and all sub-dimensions of the Marital Satisfaction Scale was statistically significant. Avoidant Attachment was found to be related to all sub-dimensionns except Intimacy, Parentel Apprehension and Anger. While only Intimacy and The Relationship with the Parent in Law sub-dimensions of the MSS were correlated with the total score of the SFIR, there was no statistically significant relationship between the other sub-dimensions. Also no significant relationship was observed between Orientation to the Problem and Focusing on Positive sub-dimensions of the SFIR and any sub-dimensions of the MSS. The relationship between attachment styles and forgiveness was also examined; all sub-dimensions of the Three Dimensional Attachment Styles Scale were found to be significant with forgiveness. The results revealed that all three attachment styles were effective in marital satisfaction, but forgiveness in interpersonal relationships had no effect on marital satisfaction. It is thought that the findings of this study will guide psychologists, couple therapists and family counselors, contribute to the existing literature, and especially the lack of effect of forgiveness on marital satisfaction will provide a new starting point for researchers for future studies.