Okuma yazmayı okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf dönemlerinde öğrenen öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama ve yazma becerilerinin incelenmesi
The examination of fluent reading, reading comprehension, and writing skills of students learning to read and write in preschool and first grade periods
  1. Tez No: 929807
  2. Yazar: EMİNE AKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Okuma yazma becerisi ve bu becerinin kazanılması için öngörülen öğrenci yaşı, eğitim sistemlerinde farklılıklar göstermektedir. Türk eğitim sisteminde de zaman içerisinde ilkokula başlama yaşı ile ilgili değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, okuma yazmayı okul öncesi dönemde ve ilkokul birinci sınıf dönemlerinde öğrenen öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama ve yazma becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nicel ve nitel yöntemlerin bir arada olduğu karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada okuduğunu anlama başarı testleri ve yazma ölçekleri ile öğrencilerin okuduğunu anlama ve yazma becerileri incelenmiş, öğrencilerin yaptıkları okumalar ile akıcı okuma becerileri incelenmiştir. Ayrıca yedi sınıf öğretmeni ile görüşme gerçekleştirilerek konu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde bir özel okulda öğretim görmekte olan 193 ilkokul öğrencisi ve 7 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinde birinci sınıfta okuma yazmayı okul öncesi dönemde öğrenen öğrenciler lehine anlamlı farklılık bulunurken bu fark ilerleyen sınıf düzeylerinde kapanmaktadır. Yazma becerisinde ise tüm sınıf düzeylerinde iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmelerde ise akıcı okuma, okuduğunu anlama ve yazma alanlarına yönelik farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmaya katılan öğretmenler, iki farklı grup öğrenci ile çalışmayı iş yükü açısından değerlendirdiklerinde; okuma yazmayı birinci sınıfta öğrenen öğrencilerle çalışmayı daha yorucu gördükleri fakat bununla beraber motivasyonlarını artırdığını ve mesleki doyumun bu grup öğrencilerde daha yüksek olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenler, okul öncesi eğitiminin niteliğini değerlendirdiklerinde özellikle yazma alanında eksiklikler bulunduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Reading and writing skills, as well as the age at which these skills are expected to be acquired, vary across education systems. In the Turkish education system, changes have been observed over time regarding the age at which students start primary school. This study aims to examine the fluent reading, reading comprehension, and writing skills of students who learned to read and write either during the preschool period or in the first grade of primary school. A mixed-methods approach, incorporating both quantitative and qualitative methods, was used in the research. Students' reading comprehension and writing skills were analyzed using reading comprehension achievement tests and writing scales developed by the researcher. Additionally, their fluent reading skills were examined based on their reading performance. Furthermore, interviews were conducted with seven primary school teachers to gather their perspectives on the subject. The study group consisted of 193 primary school students studying at a private school during the second semester of the 2022-2023 academic year. The findings revealed that, in terms of fluent reading and reading comprehension skills, there was a significant difference in favor of students who had learned to read and write during the preschool period in the first grade. However, this difference diminished in the later grades. In terms of writing skills, no significant difference was found between the two groups at any grade level. Regarding the teachers' opinions, differences were observed in fluent reading, reading comprehension, and writing skills. Additionally, when teachers evaluated their workload while working with two different groups of students, they found working with students who learned to read and write in the first grade to be more exhausting. However, they also stated that it increased their motivation and provided a higher sense of professional satisfaction with these students. When assessing the quality of preschool education, teachers believed that there were particularly deficiencies in writing instruction.