Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük ve finansal iyilik halinin evlilik doyumuna etkisi: Pandemi sonrası mavi yakalılar üzerine bir araştırma
The effect of intolerance to uncertainty and financial well-being on marital satisfaction: A study on blue-collar workers after the pandemic
- Tez No: 929883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ERYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, evli ve mavi yakalı bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri, finansal iyilik halleri ve evlilik doyumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya 18-55 yaş aralığında 315 birey katılmıştır. Veriler, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Finansal İyilik Hali Ölçeği ve Evlilik Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, demografik özelliklerin ve finansal durumun belirsizliğe tahammülsüzlük, finansal iyilik hali ve evlilik doyumu üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Kadınların, kamu sektöründe çalışanların ve yüksek gelir gruplarının genel olarak daha iyi finansal iyilik haline ve evlilik doyumuna sahip oldukları, ancak erkeklerin, 35-44 yaş grubunun ve özel sektörde çalışanların daha yüksek belirsizliğe tahammülsüzlük gösterdikleri bulunmuştur. 35-44 yaş grubu diğer gruplara göre daha düşük finansal iyilik hali göstermiştir. Korelasyon analizleri, bireylerin ileri yönelik kaygıları artarken aile ve benlik doyumları düşük seviyede azaldığı tespit edilmiştir. Katılımcıların ileri yönelik kaygıları artarken finansal gelecek beklentileri düşük seviyede azalma eğilimindedir. Katılımcıların aile doyumu arttıkça finansal iyi hal, finansal kaygı iyiliği ve gelecek beklentisi düşük seviyede artış gözlemlenmektedir. Ayrıca, alt boyut ileri yönelik kaygı durumu incelersek benlik doyumu (rho = -0,215) ve aile doyumu (rho = -0,293) arasında anlamlı negatif yönlü düşük seviyede ilişki gözlemlenmektedir. İleri yönelik kaygı artarken zayıf seviyede cinsel doyumda artış gözlemlenmektedir. Zayıf ilişkilerin tesadüfi olma ihtimaline dikkat edilmelidir. Bu sonuçlar, evlilik doyumu ve finansal iyilik halinin artırılmasında, belirsizliğe tahammülsüzlüğün azaltılmasının ve finansal güvenliğin sağlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between ambiguity intolerance levels, financial well-being and marital satisfaction of married and blue-collar individuals. 315 individuals between the ages of 18-55 participated in the study. Data were collected using the Intolerance of Uncertainty Scale, Financial Well-Being Scale and Marital Satisfaction Scale. The findings showed that demographic characteristics and financial status had significant effects on intolerance of uncertainty, financial well-being and marital satisfaction. It was found that women, public sector employees and higher income groups generally had better financial wellbeing and marital satisfaction, but men, 35-44 age group and private sector employees showed higher intolerance of uncertainty. The 35-44 age group showed lower financial well-being than the other groups. Correlation analyses revealed that while individuals' forward-looking concerns increased, their family and self-satisfaction decreased at a low level. While the participants' future oriented anxiety increases, their financial future expectations tend to decrease at a low level. As the participants' family satisfaction increases, financial well-being, financial anxiety well-being and future expectations increase at a low level. In addition, if we examine the sub-dimension of forward-looking anxiety, we observe a significant negative lowlevel relationship between self-satisfaction (rho = -0.215) and family satisfaction (rho = -0.293). As forward-looking anxiety increases, a weak increase in sexual satisfaction is observed. It should be noted that weak relationships may be coincidental. These results emphasize the importance of reducing intolerance of uncertainty and ensuring financial security in increasing marital satisfaction and financial well-being.