Dijital ekonomilerde yıkıcı fiyatlama davranışları
Predatory pricing in digital economies
- Tez No: 929884
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖNDER YEŞİLTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, dijital ekonomiler bağlamında yıkıcı fiyatlama stratejilerini incelemekte ve dijital pazarların kendine özgü dinamikleri nedeniyle artan önemine vurgu yapmaktadır. Geleneksel pazarlarda dahi tartışmalı bir kavram olan yıkıcı fiyatlama; ağ etkileri, sıfır ücretli hizmetler ve ekosistem hakimiyeti ile karakterize edilen dijital platformlara uygulandığında yeni soruları gündeme getirmektedir. Çalışma, yıkıcı fiyatlamanın teorik ve pratik boyutlarını ele alarak rekabet, tüketici refahı ve piyasa yapıları üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Türkiye örnekleri üzerinden yapılan karşılaştırmalarla, düzenleyici çerçevelerin bu zorluklara nasıl yaklaştığı incelenmekte ve dijital pazarların karmaşıklığını ele alan özel politika önerileri sunulmaktadır. Ekonomik ve hukuki perspektiflerin bir araya getirilmesiyle, bu tez, hızla gelişen dijital ekonomilerde yıkıcı fiyatlamanın anlaşılmasına ve düzenlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores predatory pricing strategies within the context of digital economies, a subject that has grown increasingly significant due to the unique dynamics of digital markets. Predatory pricing, a controversial concept even in traditional markets, raises new questions when applied to digital platforms characterized by network effects, zero-priced services, and ecosystem dominance. The study analyzes the theoretical and practical aspects of predatory pricing, particularly focusing on its impact on competition, consumer welfare, and market structures. Drawing comparisons between the United States, European Union, and Turkey, the research examines how regulatory frameworks address these challenges and proposes tailored policy solutions to address the complexities of digital markets. By integrating economic and legal perspectives, this thesis aims to contribute to the understanding and regulation of predatory pricing in the rapidly evolving landscape of digital economies