Akıllı termostat kullanımının tüketiciler tarafından benimsenmesindeki belirleyiciler üzerine bir araştırma
A study on the determinants of the consumers' adoption of smart thermostat usage
- Tez No: 930045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM BÖLEN, ÖĞR. GÖR. ORHAN ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın temel amacı akıllı termostat kullanımının tüketiciler tarafından benimsenmesini etkileyen faktörlerin ortaya çıkmasıdır. Bu amaç doğrultusunda kış döneminde kullanmaları için akıllı termostat dağıtılan toplam 10 katılımcıdan üç aylık kullanım sürecinden sonra deneyimlerine ilişki soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formuyla ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler MAXQDA 24 programı kullanılarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Rogers'ın (2003) Yeniliğin Yayılma Teorisinde öne sürdüğü yeniliğin beş özellik (göreceli avantaj, uyumluluk, kullanabilirlik, denenebilirlik ve gözlemlenebilirlik) temel alınarak akıllı termostatların benimsenmesini etki eden faktörler ele alınmıştır. Analiz sonuçları, araştırma modelinde öne sürülen Yenliğin Yayılma Teorisi'nin beş özelliğinin akıllı termostatın tüketiciler tarafından benimsenmelerini doğrudan etkilediğini göstermiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre akıllı termostatlar, tüketicilere evlerindeki ısı yönetiminde maliyet, konfor ve esneklik sağlamakta ve bu durum akıllı termostatların daha kolay benimsenmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the factors affecting the adoption of smart thermostats by consumers. For this purpose, data were collected from a total of 10 participants who were distributed smart thermostats to use during the winter period with a semi-structured interview form that included questions about their experiences after three months of use. The collected data were analyzed by content analysis method using MAXQDA 24 program. Based on the five characteristics of innovation (relative advantage, compatibility, usability, trialability and observability) proposed by Rogers (2003) in the Diffusion of Innovation Theory, the factors affecting the adoption of smart thermostats were discussed. The results of the analysis showed that the five characteristics of Innovation Diffusion Theory proposed in the research model directly affect the adoption of smart thermostats by consumers. According to the results of the study, smart thermostats provide consumers with cost, comfort and flexibility in managing heat in their homes, which makes smart thermostats easier to adopt.