Solid oxide fuel cell system design
Katı oksit yakıt pili sistem tasarımı
- Tez No: 930048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MáRTA SZABó
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Szent István University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Enerji ihtiyacının yıldan yıla artmasıyla birlikte bu ihtiyacın yeni teknolojilerle karşılanması gerekmektedir. SOFC sistemleri bu ihtiyacı karşılamak için geliştirilen ve uygulamaları son yıllarda başlanan enerji teknolojilerinden biridir. Katı yakıt hücreleri, hidrojen (H2) ve oksijen (O2) arasındaki elektrokimyasal reaksiyonla elde edilen, parametrelere ve malzeme teknolojilerine bağlı olarak genel verimliliği artan yakıt hücreleridir. Evlerde, endüstride, taşınabilir güç kaynaklarında, ulaşımda, uzay endüstrisinde ve askeri uygulamalarda kullanılmakta olup ekonomik ve sosyolojik çalışmalar hızla devam etmekte ve her geçen gün yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Bu tezde, bir binanın ve bu binadaki her dairede yaşayan dört kişilik bir ailenin elektrik ve sıcak su kullanım ihtiyacını karşılamak üzere SOFC sistemi tasarlanmıştır. Enerji ihtiyacı 58,12 kW ve 35,11 kW olarak belirlenmiş ve bunu karşılamak için her biri 5 kW'dan oluşan 12 adet baca tasarlanmıştır. Bu tasarımı oluşturan tüm parçaların maliyet analizleri yapılmış olup, sistemin maliyeti, seri üretim maliyetleri ve işletme şartlarındaki enerji tüketimi ile karşılaştırmalı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing need for energy from year to year, this need must be met with new technologies. SOFC cogeneration systems are one of the energy technologies developed to meet this need and whose applications have started in recent years. Solid fuel cells are fuel cells that are obtained by an electrochemical reaction between hydrogen (H2) and oxygen (O2) and whose overall efficiency increases depending on the parameters and material technologies. It is used in houses, industry, portable power sources, transportation, space industry, and military applications, economic and sociological studies are continuing rapidly, and new developments are being made with each passing day.In this thesis, the SOFC cogeneration system was designed to meet the electricity and hot water usage needs of a building and a family of four living in each flat in this building. The energy requirement was determined as 58.12 kW and 35.11 kW and in order to meet this, 12 Stacks each consisting of 5 kW were designed. The cost analysis of all the parts that make up this design has been made, and the cost of the system is comparatively calculated with the mass production costs and the energy consumption under operating conditions.