Osmanlı padişahı III. Selim'in Hazreti Mevlana'nın kabri için yaptırdığı puşidenin metal işlemelerinin arkeometrik çalışmaları
Archeametric studies of the metal works of the pushie has he made for Hazrat Mevlana's grave by ottoman padishah IIIth Selim
  1. Tez No: 930055
  2. Yazar: ALİYE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Osmanlı Döneminde Hazreti Mevlana'nın kabir örtüsü olarak, Padişah lll. Selim'in yaptırmış olduğu puşidenin metal işlemeleri Enerji Dağılımlı Taşınabilir X-Işını Floresans Spektrometresi (P-EDXRF) ile analizi yapılmıştır. Tahribatsız bir analiz yöntemi olan P-EDXRF ile puşidenin üzerindeki metal işlemenin kimyasal kompozisyonları ortaya çıkarılarak eserdeki işlemelerin hangi elementlerden oluştuğu ve elementlerin eserdeki oranları hakkında bilgiler elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda gri renkli işleme tellerinde % 88,5 oranında gümüş, sarı renkli işleme tellerinde ise %81,5 gümüş %9,18 oranında altın, içerdiği tespit edilmiştir. Puşidenin işlemelerinin gümüş ve gümüşün altınla kaplanması sonucu kaplanmış metal ipliklerle yapıldığı anlaşılmıştır. Puşidenin yapılan mikroskop analizlerinde gümüş işleme tellerinin altınla kaplandığı ve kaplamanın sıyrıldığı alanlarda gri renkli gümüşün ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bunun yanısıra metal işleme tellerinin yoğun bir is tabakasıyla kaplanmasından puşidenin bulunduğu mekana yakın bir yerde yangın geçirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The metalwork of the pushide, which date to Prophet Mevlana in the Ottoman Period, Sultan Illth Selim was analyzed with Energy Dispersive Portable X-Ray Fluorescence Spectrometer (P-EDXRF). P-EDXRF, which is a non-destructive analysis method, the chemical compositions of the metal processing on the pushide were revealed, and information was obtained about the elements of the embroidery in the work and the ratios of the elements in the work. As a result of the analysis, it was determined that the main gray colored yarns contain 88.5% silver, and yellow colored yarns contain 81,5% silver and 9,18% gold. It is understood that the embroideries of the pushide were made with silver and silver coated with gold to give golden sense.In the microscope analyzes of the pushide, it was determined that the silver threads were covered with gold and gray colored silver appeared in the areas where the coating was peeled off. In addition, it was understood that the metal working wires were covered with a dense layer of soot, and that a fire occurred close to the place where the puşide was located.