Gebelerin obstetrik tehlike belirtilerini bilme durumunun sağlık arama davranışına etkisi
The effect of obstetric danger symptoms knowledge on health seeking behavior for pregnant women's
- Tez No: 930064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, gebelerin obstetrik tehlike belirtilerini bilme durumunun sağlık arama davranışına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve tanımlayıcı tasarıma sahip araştırma Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 359 gebe ile yürütülmüştür. Veriler“Sosyodemografik Özellikler Formu, Obstetrik Özellikler Formu, Obstetrik Tehlike Belirtileri Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu ve Sağlık Arama Davranış Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve doğrusal regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, gebelerin %69.9'u obstetrik tehlike belirtileri konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olup, bilgi puanı ortalaması 28.24'tür. En sık bilinen obstetrik tehlike belirtileri vajinal kanama (%87.7), doğum zamanından önce suyun gelmesi (%86.4) ve bayılma nöbetleridir. Ancak, yorgunluk (%84.4), sırt/bel ağrısı (%79.4) ve gece sık idrara çıkma (%76.3) gibi belirtiler yanlış bir şekilde“normal bir belirti”olarak değerlendirilmiştir. Sağlık arama davranış ölçeği puan ortalaması 38.71 olup, gebelerin sağlık arama davranışlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Gebelerin obstetrik tehlike belirtileri bilgi düzeyi puanı, çalışma durumu, eğitim düzeyi, eşin eğitim durumu ve aile yapısına bağlı olarak anlamlı düzeyde artış göstermektedir (p0.05). Sonuç olarak, gebelerin obstetrik tehlike belirtileri bilgi düzeyi ile sağlık arama davranışları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bilgi düzeyi arttıkça sağlık arama davranışlarının da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of pregnant women's knowledge of obstetric danger signs on their healthcare-seeking behavior. Designed as a cross-sectional and descriptive study, the research was conducted between January and June 2024 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital with 359 pregnant women who met the inclusion criteria. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form, Obstetric Characteristics Form, Obstetric Danger Signs Knowledge Assessment Form, and Healthcare-Seeking Behavior Scale. Statistical analyses included descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA, and linear regression analysis. Findings revealed that 69.9% of pregnant women had sufficient knowledge of obstetric danger signs, with a mean score of 28.24. The most commonly recognized danger signs were vaginal bleeding (87.7%), premature rupture of membranes (86.4%), and seizures or fainting episodes. However, fatigue (84.4%), back pain (79.4%), and frequent nighttime urination (76.3%) were incorrectly classified as normal pregnancy symptoms. The mean score of the Healthcare-Seeking Behavior Scale was 38.71, indicating a moderate level of healthcare-seeking behavior. Knowledge scores significantly varied based on employment status, education level, spouse's education level, and family structure (p0.05).In conclusion, a significant relationship was found between pregnant women's knowledge of obstetric danger signs and their healthcare-seeking behavior, indicating that higher knowledge levels contribute to increased healthcare-seeking behavior. These findings emphasize the importance of targeted educational interventions, particularly for pregnant women with lower education and income levels, to enhance awareness and improve healthcare utilization.