Konservatif tedavi edilen proksimal humerus kırığı rehabilitasyon sonuçları ve gelişen rotator manşet yetmezliğininelektrofizyolojik ve radyolojik olarak incelenmesi
Rehabilitation outcomes of conservatively treated proximal humerus fractures and electrophysiological and radiological evaluation of developing rotator cuff insufficiency
- Tez No: 930113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EKŞİOĞLU, PROF. DR. ECE ÜNLÜ AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Proksimal humerus kırıkları, hastaların omuz fonksiyonlarında azalmaya ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) konservatif tedavinin önemli bir parçasıdır. Proksimal humerus kırığı olan hastalarda klinik olarak rotator manşet yetmezliğinin tanısını koymak ve tedavi etmek önemlidir. Bu tanı gözden kaçabilmekte ve rehabilitasyon sonuçlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda konservatif takip edilen proksimal humerus kırığı rehabilitasyon sonuçlarının ve bu sonuçlara etki eden faktörlerin değerlendirilmesi, kırık sonrası gelişen rotator manşet yetmezliğinin radyolojik ve elektrofizyolojik olarak incelenmesi ve bu hastaların ağrı, eklem hareket açıklığı, engellilik ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Eylül 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında, konservatif olarak tedavi edilen proksimal humerus kırığı olan Ortopedi ve Travmatoloji bölümünce tedavileri tamamlanıp hastane sisteminden taranarak telefonla ulaşılan hastalar ve Ortopedi ve Travmatoloji kliniği tarafından hastanemizin FTR polikliniğine rehabilitasyon amaçlı yönlendirilen hastalar olmak üzere toplam 57 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kırık tarafı, kırık sebebi, kırık gününe ve sonrasına ait görüntülemeleri, Neer sınıflamasına göre kırığın tipi ve yeri, hipertansiyon, diyabet ve diğer hastalıkların varlığı sorgulanmıştır. Görsel analog skala (VAS), Modifiye Constant-Murley skoru, Nottingham Sağlık Profili, kas gücü muayenesi, eklem hareket açıklıkları değerlendirilmiştir. İlk başvuru sırasında dış rotasyon yetmezlik belirtisi (lag sign) pozitif olanlar ve/veya kas gücü muayenesinde omuz abdüksiyonu
Özet (Çeviri)
Aim: Proximal humerus fractures lead to loss of shoulder function and worsen quality of life. For these patients, physical therapy and rehabilitation (PTR) is an important part of conservative treatment. It is important to clinically diagnose and treat rotator cuff dysfunction in patients with proximal humerus fractures. This diagnosis may be overlooked in patients and may negatively affect the outcome of rehabilitation. Therefore, the aim of this study was to evaluate the outcomes of conservative rehabilitation of proximal humerus fractures and the factors that affect these outcomes, to investigate radiologically and electrophysiologically the rotator cuff dysfunction that occurs after fracture, and to evaluate its impact on pain, range of motion, disability and quality of life. of the patient. Methods: A total of 57 patients with conservatively treated proximal humerus fractures were included in the study between September 2023 and December 2024, including the patients who could be contacted by phone after being scanned from the hospital system and the patients referred to the PTR outpatient clinic by the orthopedics department at our hospital. Patients were asked about age, sex, side of fracture, cause of fracture, images on the day of fracture and thereafter, type and location of fracture according to Neer classification, comorbidities, presence of hypertension, diabetes mellitus and other diseases. Visual analog scale (VAS), Modified Constant-Murley score, Nottingham Health Profile, muscle strength test, and range of motion were evaluated. Patients presenting with a positive external rotation lag sign or shoulder abduction strength