Klinik ekzom dizileme yapılan hastalarda ikincil bulguların retrospektif olarak taranması
  1. Tez No: 930112
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZGÜÇ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, 2383 hastanın Klinik Ekzom Dizileme (KED) verileri retrospektif olarak analiz edilerek ikincil bulgular incelenmiştir. Hem ACMG kılavuzu v3.2'deki 81 gen hem de kılavuz dışı eyleme geçirilebilirliği olan 23 gen değerlendirilmiştir. Çalışma, Türk popülasyonunda ikincil bulguların ele alındığı en kapsamlı çalışma olmasının yanı sıra, kılavuz dışı tesadüfi bulguların incelendiği ilk çalışmadır. Tek nükleotid varyantları analiz edilmiş ve kopya sayısı değişiklikleri kapsam dışında tutulmuştur. ACMG kılavuzundaki genlerde %4,49, kılavuz dışı genlerde ise %7,55 oranında raporlanabilir varyant saptanmıştır. Kılavuz dışı genlerde taşıyıcılık oranı %22,2 gibi yüksek bir değer göstermiştir. ACMG genleri için en sık ikincil bulgu saptanan grup kardiyovasküler hastalık fenotipiyle ilişkili genlerdir (%60). Kılavuz dışı genlerde ise en sık kanser fenotipi ile ilgili genlerin olduğu grupta ikincil bulgu saptanmıştır (%34). Çalışmada ACMG kılavuzundaki 17 gende 29 varyant, kılavuz dışı 9 gende 13 varyant olmak üzere toplam 26 gende 42 yeni varyant tespit edilmiştir. KED testinin hem ACMG kılavuzundaki hem de kılavuz dışı genlerde ikincil bulguların tespiti açısından verimli bir yöntem olduğu bulunmuştur. Bu bulguların bildirilmesi, erken tanı ve tedavi imkânı sağlayarak hastaların prognozunu iyileştirebilir ve genetik danışmanlık yoluyla aile bireylerinin risk değerlendirmesine olanak tanıyabilir. Çalışmada tespit edilen yüksek taşıyıcılık oranları, akraba evliliği sıklığına bağlı genetik hastalık riskine dikkat çekmektedir. Sonuçlar, popülasyon genetiği farklılıklarının dikkate alınarak tarama programlarının düzenlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışmamız, kılavuzda yer almayan bazı genlerin Türk popülasyonu için ikincil bulgu değerlendirmesinde gözden geçirilmesinin fayda sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study retrospectively analyzed the Clinical Exome Sequencing (CES) data of 2383 patients and examined secondary findings, evaluating 81 genes in the ACMG guideline v3.2 and 23 genes with non-guideline actionability. Notably, this study is the most comprehensive examination of secondary findings in the Turkish population and the first to investigate incidental non-guideline findings. The analysis encompassed single nucleotide variants, while copy number alterations were excluded from the study. The presence of reportable variants was detected in 4.49% of ACMG guideline genes and 7.55% of non-guideline genes. Notably, the carrier rate for non-guideline genes reached as high as 22.2%. For ACMG genes, the most prevalent group associated with secondary findings was that of genes linked to cardiovascular phenotype (60%). In the case of non-guideline genes, secondary findings were most frequently detected in the group of genes associated with cancer phenotype (34%). The study identified 42 novel variants in a total of 26 genes, including 29 variants in 17 genes in the ACMG guidelines and 13 variants in 9 genes outside the guidelines. The CES test was found to be an efficient method for the detection of secondary findings in both ACMG guidelines and non-guideline genes. Reporting these findings may improve the prognosis of patients by enabling early diagnosis and treatment and may facilitate risk assessment of family members through genetic counseling. The high carrier rates detected in the study draw attention to the risk of genetic diseases associated with the frequency of consanguineous marriage, and the results emphasize the importance of organizing screening programs taking into account population genetic differences. The study suggests that certain genes may be considered candidate genes for secondary finding evaluation for the Turkish population.